Z uwagi na dużą liczbę wpisów stworzonych bez wątpienia wyłącznie w celu pozycjonowania stron na określone frazy, dodaliśmy do wszystkich linków (w postach i podpisach) atrybut rel="nofollow". Z tego względu wszystkie dodane linki straciły swoją moc pozycjonerską. Forum jest dla Was, dlatego prosimy o zamieszczanie wyłącznie "prawdziwych" tematów i odpowiedzi.

Co najpierw Twixtor czy kluczowanie

Premiere, After Effects, efekty specjalne oraz 3D

jacslom

Co najpierw Twixtor czy kluczowanie

Post11 lip 2013, o 19:26

Będę wdzięczny za podpowiedź. Mam materiał z greenboxa, który chcę w kilku miejscach spowolnić Twixtorem. Jaka powinna być kolejność - najpierw Twixtor, a potem kluczowanie czy odwrotnie. A może kolejność w ogóle nie ma znaczenia?
Awatar użytkownika

Morgtus

Re: Co najpierw Twixtor czy kluczowanie

Post12 lip 2013, o 13:58

Witaj, samym twixtorem jeszcze nie mialem okazji sie pobawic, jednak spowolnienie obrazu, powoduje wygenerowanie dodatkowych klatek na podstawie materialu, tak aby wygladal plynnie, tym samym obraz, a w szczegolnosci tlo, moze miec drobne zaklocenia, co moze spowodowac problemy przy kluczowaniu, wiec mysle, zeby najpierw wykluczowac tlo, a potem spowalniasz. Natomiast jesli masz material o duzej ilosci klatek i tylko go rozciagasz w czasie, a tym samym nie generujesz nowych klatek, to raczej nie powinno byc roznicy w kolejnosci, ewentualnie najpierw spowolnic. Oczywiscie tak jak wspomnialem nie bawilem sie tym programem, wiec jest to tylko moje przypuszczenie poparte logika, bo moze w praktyce nie ma to znaczenia, ale to juz musialby sie wypowiedziec ktos kto robil w twixtorze.

Pozdrawiam
Strona portfolio http://www.morgtus.pl - montaż i edycja wideo, postprodukcja, grafika komputerowa.
Obrazek

jacslom

Post17 lip 2013, o 18:03

Rozumowałem dokładnie tak samo, ale okazało się w praktyce, że jest odwrotnie. Najpierw spowolnienie potem kluczowanie. Twixtor nałożony na wykluczowany materiał powoduje, że efekt kluczowanie ulega cofnięciu. Zapewne dlatego, że Twixtor interpoluje klatki i te nowe, dołożone już nie są kluczowane. Zauważyłem jeszcze jedną rzecz, przed kluczowaniem klipu spowolnionego Twixtorem nie można nałożyć maski, żeby zawęzić obszar kluczowania. Trzeba kluczować cały kadr, a to już jest problem bo z regóły rogi obrazka są ciemniejsze, albo geenbox nie obejmuje całego kadru. Na pewno jest na to jakiś sposób. Na razie nie wiem jaki, ale mam nadzieję, że dzięki forumowiczom eduweba dowiem się. Czy ktoś spotkał się z takim problemem?
Awatar użytkownika

Morgtus

Post17 lip 2013, o 19:13

Skoro Twixtor cofa proces kluczowania, to myślę, że może po wykluczowaniu materiał wyrenderować do bezstratnego formatu np. Mov z ustawieniem png (czyli bezstratnym jak to omawiał Pan Jerzy w jednym ze swoich kursów) i wtedy dopiero na takim materiale użyć Twixtora. Minus jest taki, że nie ma możliwości zmiany parametrów kluczowania w późniejszym etapie, bo trzeba na nowo renderować, ale może ktoś ma lepszy pomysł. Ewentualnie wykluczuj materiał podstawowy, a potem na drugiej próbce użyj Twixtora i dopiero wtedy wykluczuj z takimi samymi parametrami jak za pierwszym razem. Wtedy porównaj jakość kluczowania obydwu materiałów (najlepiej tej samej klatki), jeśli nie będzie różnicy to nie ma co więcej kombinować, a jeśli po Twixtorze będzie gorszy wynik i nie da się zmianą ustawień tego poprawić, to na tą chwilę nie widzę innego sposobu niż podany na początku.

Pozdrawiam
Strona portfolio http://www.morgtus.pl - montaż i edycja wideo, postprodukcja, grafika komputerowa.
Obrazek

Wróć do Postprodukcja Wideo i 3D