Z uwagi na dużą liczbę wpisów stworzonych bez wątpienia wyłącznie w celu pozycjonowania stron na określone frazy, dodaliśmy do wszystkich linków (w postach i podpisach) atrybut rel="nofollow". Z tego względu wszystkie dodane linki straciły swoją moc pozycjonerską. Forum jest dla Was, dlatego prosimy o zamieszczanie wyłącznie "prawdziwych" tematów i odpowiedzi.

Indesign: kolor paper i cienie

Illustrator, InDesign, przygotowanie do druku

mumba

Indesign: kolor paper i cienie

Post2 mar 2011, o 11:29

Witam,
Przygotowuję w Indesignie gazetkę do druku offsetowego. Pewnym elementom leżącym na górze warstw (napisy, pasy itp) nadałam kolor "paper". Pod nimi mam inne obiekty o różnych kolorach. Czy w związku z tym muszę "wycinać z tła elementy "paper", czy po złożeniu do pdf'a program sam potraktuje je jako obszary, które mają być "niedrukowane" i usunie te elementy z tła?
W gazetce mam dużo produktów, dla których buduję ścieżkę przycinającą w Photoshop'ie (by po włożeniu ich do gazetki były "bez tła"), zapisuję je w CMYK i TIFF i dopiero w Indesignie nadaję im cień i nakładam na wspólne tło. Czy w druku taki cień będzie wyglądał dobrze, czy należy to przygotować w inny sposób?

Dziękuję ;)
Awatar użytkownika

Ader

Re: Indesign: kolor paper i cienie

Post2 mar 2011, o 18:40

Odnośnie pytania pierwszego - nie nic nie musisz wycinać (gdzieś już raz o tym tu pisałem).
Co do cieni trudno coś konkretnego tak powiedzieć, lub powiem tak: to zależy na czym ma być to drukowane jeśli to typowa gazetka na papierze typu "supermarket czy inne media" daruj sobie cienie raz nikt na to nie patrzy a na wydruku może być rożnie z tym. A jeśli to ma być ładne estetyczne itd. zrób cienie w PS masz wtedy większą elastyczność pracy. Ale i tak efekt będzie widoczny po wydrukowaniu, jak już przerobisz znaczną ilość gazetek to dojdziesz do wprawy i będziesz wiedział co i jak

mumba

Post3 mar 2011, o 11:04

Projekt musi być estetyczny - będzie na papierze 80gr, więc nie takim cienkim jak np. Selgrossowe gazetki.
Czy cieniom użytym w Indesignie grozi po wydruku jedynie "pixelowatość"? Czy dookoła przedmiotów z nałożonymi cieniami może wydrukować się np. ramka na granicy cieni...hm?
Chodzi o to, że przedmiotów z cieniami jest kilkadziesiąt (+ opisy i ceny)+ mało czasu na zmiany. Są zapisane w TIFF ze ścieżkami przycinającymi. Nie bardzo wiem, jakbym miała te cienie nadać w PS - po zapisaniu do formatu tiff i zaznaczeniu opcji o zapisaniu przezroczystości i wstawieniu do Ind. otrzymuję przedmiot z nieprzeźroczystym obrysem w kolorze cienia, co jest mało elegankie.

mumba

Post4 mar 2011, o 01:00

Już znalazłam sposób na cień w PS. Rzeczywiście po wstawieniu do ID, obiekty mają dużo ładniejsze cienie. Dziękuję za naprowadzenie na właściwy trop :)

Wróć do DTP i Projekty do druku