Z uwagi na dużą liczbę wpisów stworzonych bez wątpienia wyłącznie w celu pozycjonowania stron na określone frazy, dodaliśmy do wszystkich linków (w postach i podpisach) atrybut rel="nofollow". Z tego względu wszystkie dodane linki straciły swoją moc pozycjonerską. Forum jest dla Was, dlatego prosimy o zamieszczanie wyłącznie "prawdziwych" tematów i odpowiedzi.

!!! NOWY KURS PHP !!! - Wasze propozycje

Sugestie dotyczące serwisu, nowe kursy i usługi
Awatar użytkownika

MateuszManaj

Team eduweb

Team eduweb

!!! NOWY KURS PHP !!! - Wasze propozycje

Post4 wrz 2011, o 23:32

Witam serdecznie "w po premierowym" nastroju :)
Jako, że kurs PHP numer 3 jest już ostatnim kursem z tej tematyki, podjąłem decyzję, że przedstawię Wam swoje pomysły a Wy - stali eduwebowicze :) wypowiecie się na ten temat jednocześnie dodając własne pomysły i uwagi :)
A zatem... W tym kursie będziemy mówić o back-endzie (zapleczu lub panelu adm.) naszej strony internetowej. Po raz kolejny omówię topologię baz danych, ale tym razem znów od innej strony, mianowicie o pełnej relacyjności najnowszych baz danych oraz tego w jak prosty sposób w jednym (krótkim :)) zapytaniu zawrzeć relację pomiędzy kilkoma różnymi tabelami itd..
Kolejną rzeczą jest opracowanie framework'a MVC, kompletne przedstawienie zasady działania i napisania odpowiedniego silnika naszej aplikacji w oparciu o właśnie ten wzorzec projektowy. Druga sprawa to wzorzec singleton, który również (z uporem maniaka :)) postaram się wyjaśnić jak zwykle wyczerpując temat i nie pozostawiając na nim suchej nitki :).
Czyli już mamy kilka dobrych godzin :)
Co jeszcze ? jako, że będziemy pracować we własnym frameworku utworzymy wiele przydatnych modułów i bibliotek, które będą służyć przy projektowaniu szablonów przez użytkownika (nawet tego mniej zaawansowanego), czyli po napisaniu tego projektu możecie spokojnie wprowadzić te rozwiązania do Waszych, profesjonalnych systemów i aplikacji po czym każdy użytkownik (lub prawie każdy.. :)) będzie mógł dopisać coś od siebie nie zawracając Wam głowy ciągłymi zmianami w serwisie, który mu sprzedacie :) Tak na prawdę to jest tylko przedsmak tego co będzie się działo.
Powiem tyle.. jeśli będzie duże zainteresowanie tym tematem i dacie coś od siebie, mam tu na myśli jakieś dobre pomysły odnośnie kursu, to dorobię je do kursu i będziecie mogli się cieszyć własnym CMS'em już w pełni :)
Dodatkowo, aby wszystko było już uładzone, w nowym kursie przechodzimy na inny system myślenia. Tak samo jak w kursie podstawowym projektowaliśmy rzeczy oparte o strukturalną formę języka PHP a w kursie PHP - techniki pracy poznaliśmy programowanie obiektowe; to taki sam przeskok będziemy mieli przy tworzeniu naszego zaplecza. :) W kursie PHP - techniki pracy robiliśmy "zajawki" pod system CMS, w sposób mniej komercyjny i przeznaczony do mniejszych rozwiązań; natomiast w 3. kursie spojrzymy na system CMS jak na zupełnie odrębną aplikację opartą o wyżej wymienione atrybuty OOP, MVC i singleton.
Moi drodzy, sezon pomysłów czas zacząć :P
Pozdrawiam!
Mateusz Manaj

Jacked

Re: !!! NOWY KURS PHP !!! - Wasze propozycje

Post5 wrz 2011, o 22:57

Fajnie że będzie kolejny kurs PHP :)

Pomysł z zbudowaniem własnego lepszego CMS-a, to bardzo dobry pomysł.
Ale w skrócie - co ma być w kolejnym kursie? Trzeba zadać inne pytanie - co chciałbym umieć, dzięki nowemu kursowi. Przede wszystkim nie tylko napisać CMS-a, ale również umieć używać PHP do różnych typów projektów. W końcu, w przyszłości jako web developer, mogę spotkać się z innymi zadaniami niż napisać jeden CMS na którym będziemy opychać klientom :). Chciałbym wiedzieć/znać jakieś podstawy, nazwijmy to "wielofunkcyjnego" używania PHP. Dajmy na to mam na zadanie napisać średnio zaawansowany portal społecznościowy. Nie chodzi mi tu o to, żeby w kursie było krok po kroku, jak zbudować taki skrypt, tylko o to żeby po ukończeniu kursu sam mógłbym to zrobić, widziałbym jak. W portalu społecznościowym jest więcej zagadnień, gdyż sam taki portal oprócz jego podstawowych funkcji musi mieć jeszcze CMS, do zarządzania nim, użytkownicy tez muszą mieć panel do zarządzania swoim kontem, albo swoją stroną z profilem itp.

Oczywiście nie mówię tu żeby zamiast systemu CMS zbudować portal społecznościowy, bo to raczej nie jest zadanie na 10 godzin. Powtarzam, chodzi mi o to żebym sam wiedział jak to zrobić. :)

Poza tym, zawsze mnie interesował jak to jest zrobione, że np. tak jak w prestaShop jest taki wizualny edytor sklepu, można przeciągać bloki w różne miejsca i po wciśnięciu przycisku, ich układ jest zapisany. Może jak "bonus" działanie czegoś takiego można by nam przedstawić? :D

zdzichuhans

Post7 wrz 2011, o 12:40

Ostatnio szukałem pracy i w wielu firmach oczekują znajomości SMARTY, może jakiś dodatek wprowadzący do tego tematu. Zakres jest spory, ale początki i znalezienie rzetelnego źródła informacji jest najtrudniejsze.

Może też jakieś sposoby odnośnie kontroli wersji, bardzo przydatne w projektach grupowych.

Na razie tyle mi przychodzi do głowy.

Jacked, to co opisujesz wydaje mi się, że jest obsługiwane przy pomocy JavaScriptów, a układ zapisywany jest w ciasteczkach, więc z PHP ma niewiele wspólnego, poza tym że PHP może przeczytać takie ciasteczko i zbudować szablon na podstawie jego wytycznych.
Awatar użytkownika

Piotr Skora

Post15 wrz 2011, o 11:05

Jakaś wzmianka o SMARTY na pewno by się przydała.

Ponadto myślę, że warto wspomnieć o gotowych framework'ach. Może podczas przerabiania kursu pisanie własnych bibliotek i modułów będzie dobrą nauką, ale w dalszej pracy można zaoszczędzić dużo czasu korzystając z gotowych rozwiązań.

Mam też nadzieję, że w kursie zawarte będą też informacje jak stworzyć własną platformę do sprzedaży w internecie (jakiś prosty sklepik).

Na razie tyle mi przychodzi do głowy.

P.S. Kiedy można spodziewać się trzeciej części kursu? (kupił bym od razu pakiet trzech kursów)

Pozdrawiam
:roll:

aavill

Post21 wrz 2011, o 17:50

Proponuje żeby kurs zrobić pod kątem cmsa sklepu internetowego. Chętnie zobaczyłbym jak zrobić wczytywanie stanów magazynowych do sklepu z pliku csv. Proszę dokładnie tłumaczyć wykonywane czynności gdyż w poprzednich kursach php nie wszystko było całkowicie jasne. Z drugiej strony i tak lepszych kursów nie robi nikt :) Bardzo czekam na ten kurs gdyż tylko on jest mi potrzebny do całkowitego szczęścia ;)

notavg

Post23 wrz 2011, o 02:37

Super - kolejny kurs...

Kurs PHP - Techniki pracy - dla mnie wielkie rozczarowanie.
Niby tworzyliśmy sobie cmsa, moduły, klasy itp. A tu się okazuję że zrobiliśmy właściwie co?
Przekleiliśmy kod html do plików z klasami i go sobie wczytywaliśmy.
Gdzie tu tytułowe z jednego z rodziałów "tworzenie systemów szablonów" ?
Gdzie tu oddzielenie kodu xhtml od php ?
Ba! W którym momencie niby stworzyliśmy system SuperCMS (cms) - to ma być niby przewrotna nazwa? Przecież cały ten kod koło cmsa nawet nie leżał.
Brakuje chociażby takiej podstawowej rzeczy jak backendu - bo co to za cms bez możliwości edycji?
Wszystko wklejone na sztywno do klas - gdzie tu jest sens?
Przez praktycznie połowę kursu myślałem/miałem nadzieję, że tworzymy cmsa - a tu co się okazuję, że tworzyliśmy twór, który cmsa nie przypomina.
Owszem były klasy, metody, dziedziczenie - cała zabawa z obiektówką, owszem było również trochę innych przydatnych rzeczy ale tak naprawdę nasz twór jest średnio przydatny.

Jedyne co mnie pociesza to to, że tym razem kurs dostałem w ramach prezentu urodzinowego i nie musiałem za niego osobiście płacić.

A no i bym zapomniałem, backend do "cmsika" zapewne będzie ale w kolejnej części kursu za pewnie jedyne 79 zł.
To mnie najbardziej wkurzyło - też mi kurs zaawansowany.
Pozdrawiam
Tym razem sfrustrowany: notavg

-----------------------
Dla jasności: z dotychczasowych kursów eduweba byłem bardziej niż zadowolony - niestety ten mnie mocno rozczarował.

notavg

Post27 wrz 2011, o 21:40

Czyżby nikt z ekipy eduweba nie chciał naprostować moich zarzutów?
Czy po prostu nie chce się wam czytać wszystkiego ? ;p

cheras

Post30 wrz 2011, o 17:15

Witam z mojej strony takie propozycje:
1. Możliwość tworzenia menu nawigacyjnego przynajmniej 3 poziomy z panelu admina, które umożliwia:
a. Dodawanie , edycję usuwanie
b. Przesuwanie pozycji strzałkami góra dół
2. Możliwość tworzenia galerii zdjęć (dodatkowo jakiś mechanizm do uploudowania wielu pików na serwer)
3. Możliwość pisania pluginów i dodawania ich do cms ( w taki sposób by każdy plugin był osobnym folderem, który można by dodać lub nie w zależności od potrzeb systemu, każdy plugin posiadałby swoją konfigurację )
Fajnie, gdyby choć jedna z tych rzeczy znalazła się w kursie.
Pozdrawiam

m.poniatowski@wp.pl

Post2 paź 2011, o 09:30

notavg , osobiście stoczyłem małą batalię na temat tego kursu na łamach bloga w komentarzach, niestety, Twórca kursu twierdzi że to jest CMS napisany obiektowo zgodnie z wszelkimi zasadami. Więc podejrzewam że nie masz co liczyć na jakieś cuda w sprostowaniu, nie będę tu cytował wypowiedzi moich ani Pana Mateusz, po prostu poczytaj komentarz pod blogiem (autor vernalis) i będziesz wiedział wszystko.

bulimaster

Post2 paź 2011, o 11:44

notavg pisze:Czyżby nikt z ekipy eduweba nie chciał naprostować moich zarzutów?
Czy po prostu nie chce się wam czytać wszystkiego ? ;p

Ciężko jest prostować wypowiedzi osoby która jest tak płytka i za cenę tak na prawdę godziny szkolenia oczekuje nie wiadomo czego. No ale może musisz jeszcze dorosnąć.

Pozdrawiam
Następna

Wróć do Rozwój eduweb.pl