Z uwagi na dużą liczbę wpisów stworzonych bez wątpienia wyłącznie w celu pozycjonowania stron na określone frazy, dodaliśmy do wszystkich linków (w postach i podpisach) atrybut rel="nofollow". Z tego względu wszystkie dodane linki straciły swoją moc pozycjonerską. Forum jest dla Was, dlatego prosimy o zamieszczanie wyłącznie "prawdziwych" tematów i odpowiedzi.

InDesigni pierwszy projekt

Illustrator, InDesign, przygotowanie do druku

geotech

InDesigni pierwszy projekt

Post5 lut 2015, o 21:01

Witam wszystkich , mam dość nietypowe pytanie dotyczące tworzenia katalogu produktów w InDesigni-e . Mianowicie do tej pory nie miałem okazji dłużej popracować w tym programie , zazwyczaj większość potrzebnych mi materiałów wykonywałem w Corel Drawie ale ze względu iż coraz więcej klientów zaczyna pytać o katalog produktów postanowiłem coś z tym zrobić a jako że grafika zawsze mnie fascynowała chciałbym spróbować własnych sił zwłaszcza że do tej pory wszelkie materiały firmowe (wizytówki, papier firmowy, broszury ) wykonywałem we własnym zakresie. Lecz sam katalog jest nieco innym projektem zważywszy na ilość stron (przewidywana ilość to około 200 stron).
Główne pytanie to sposób rozkładu elementów na poszczególnych stronach .
Aby wyjaśnić dokładnie o co mi chodzi posłużę się ilustracjami , zaczynam od stworzenia nowego dokumentu , format a4, pozostawiam zaznaczona opcje strony widzące , daje po 5mm spadu z każdej strony , otrzymuje coś takiego :
Obrazek
czerwona linia to spad ,
czarna to granice dokumentu i grzbiet
zielona to margines
i tu pojawia się pierwsze pytanie otóż sam katalog będzie prawdopodobnie klejony ze względu na tańsze wykonanie a że ilość stron sprawi że będzie on dość gruby będę musiał dobrać odpowiednie marginesy tak by przy klejeniu nie przysłoniło mi tabelki i zdjęcia , rozumie że w tym przypadku będzie istotny margines wewnętrzny przy grzbiecie czyli będzie on większy niż margines zewnętrzny np: wewnętrzny 15mm zewnętrzny 5mm czyli coś takiego :
Obrazek
Kolejna kwestia a zarazem najważniejsza to ułożenie elementów , jako że nie wspominałem głównym materiałem każdej strony będą :
- górny baner w formie prostokąta wypełniony kolorowym gradientem na tle którego będzie widniała nazwa produktu ,
- poniżej dwa zdjęcia jedno to fotka produktu kolejne to rysunek techniczny ,
- kolejny element to tabela z wymiarami do rysunku technicznego ,
-na samym dole będzie mała prostokątna stopka z dymami adresowymi oraz numer strony .
Wszystko będzie wyglądało tak :

Obrazek

No i teraz ta wcześniej wspomina kwestia rozłożenia ich na stronie , mianowicie w samym programie widzę dwie strony prawą i lewą, pomijam tą pierwsza pojedynczą załóżmy prawa o numerze 2 lewa o numerze 3 na jedej gotowej wydrukowanej kartce układ stron powinien wyglądać tak :
strona 2
Obrazek

strona 3

Obrazek

Patrząc na te 2 strony powiedzcie jak układać zawartość na tych dwóch stronach aby otrzymać układ taki jak wyżej czy tak :

Obrazek

czy tak:
Obrazek

z góry dzięki za wszelka pomoc .
Awatar użytkownika

michalwedlechowicz

Re: InDesigni pierwszy projekt

Post7 lut 2015, o 00:05

Witam. Jeśli chodzi o umiejscowienie paginacji (czyli numeracji stron) ostatnia pozycja wygląda estetyczniej ponieważ paginacje umieszcza się zazwyczaj w lewym dolnym rogu na lewej stronie składki i w prawym dolnym rogu na prawej stronie składki. Lub ewentualnie na środku u dołu strony. Nie powinno się umieszczać paginacji przy grzbiecie tak jak w przedostatniej propozycji. Jeśli w projekcie znajdują się jakieś stałe elementy graficzne, czy tekstowe, można przyspieszyć sobie pracę korzystając z wzorców stron. Na wzorcu w panelu Pages (strony) można utworzyć stałe elementy tekstowe czy graficzne tylko jeden raz, a następnie paroma kliknięciami zastosować wzór strony do kliku stron naraz. Pozdrawiam
Michał Wedlechowicz

Wróć do DTP i Projekty do druku