Z uwagi na dużą liczbę wpisów stworzonych bez wątpienia wyłącznie w celu pozycjonowania stron na określone frazy, dodaliśmy do wszystkich linków (w postach i podpisach) atrybut rel="nofollow". Z tego względu wszystkie dodane linki straciły swoją moc pozycjonerską. Forum jest dla Was, dlatego prosimy o zamieszczanie wyłącznie "prawdziwych" tematów i odpowiedzi.

Jak dodać cień do tego projektu?

Premiere, After Effects, efekty specjalne oraz 3D

UserForum

Jak dodać cień do tego projektu?

Post24 sie 2015, o 23:47

Czy ma ktoś z Was pomysł na to jakim sposobem mógłbym dodać cień do napisu 3D?

Nagrałem ujęcie na którym kamera się oddala. Zrobiłem "track camera" na tymże klipie aby pojawiły się trackpointy. Do nich dodałem automatycznie napis poprzez kliknięcie na trackpointach prawym klawiszem myszki i wybranie czegoś w stylu "create text and camera". Utworzył mi sie więc tekst stojący w miejscu i do niego kamera. Kamera się rusza (oddala) dając tym samym efekt, iż to napis stopniowo się przesuwa i zanika w tle. Teraz skorzystałem z pluginu "Element 3D" - na pewno każdy zna, to plug-in ze stajni VideoCopilot od Andrew Kramera.

Wyekstrudowałem tekst w ładniej wyglądający tekst 3D dzięki tym opcjom w pluginie. Po prostu swój tekst jaki mi sie utworzył wcześniej automatycznie przerobiłem na 3D (bo wtedy poruszał się w przestrzeni 3D ale był płaski). Poobracałem jak chce i umieściłem na ziemi.

Obrazek

Problem tylko polega na tym, że widzimy iż osoby u góry rzucają specyficzny cień "w dół ekranu". Aby mój napis wyglądał więc bardziej realistycznie to też powinien rzucać taki cień. Niestety nie umiem go dodać.

Próbowałem z efektem "Drop shadow" ale wiadomo, że nie wyszło bo to nie jest efekt działający w środowisku 3D. Później dodałęm nowe światło (Light) i ustawiłem za napisem tak aby światło padało na niego a on rzucał cień pod odpowiednim kątem. Włączyłem opcje typu "Cast shadow" oraz również w opcach samego napisu aktywowałęm wszelkie "przyjmowanie cienia" i inne opcje tego typu. No ale to po prostu nie działa.

Dlatego proszę radę Was. Jakim sposobem do tak zbudowanej sceny jak moja mogę dodać sobie cień? Będę szalenie wdzięczny za wszelkie porady bo tworzę film i utknąłem tutaj w miejscu na długie godziny.
Awatar użytkownika

Yasiek

Re: Jak dodać cień do tego projektu?

Post25 sie 2015, o 01:20

musisz utworzyc plaszczyzne pod tym napisem tak jak tworzyles sam napis, zeby cien mial NA CO sie "klasc"
Non progredi est regredi

UserForum

Post27 sie 2015, o 19:36

Płaszczyzne już utworzyłem w kolejnych próbach. Pojawił się cień na tej płaszczyźnie. Mogę go modyfikować. Ale napotkałem na kolejny problem, bowiem kiedy ten płaski tekst zamieniam na tekst 3D wygenerowany z programu Element 3D to napis jaki się pojawia, nie pojawia się w miejscu takim w którym lezy ten napis z którego przekształcam go na to lepsze, wypukłe 3D.

Jeszcze raz, by lepiej zobrazować...

Mam swoje ujęcie z filmu, robie mu "Camera tracking" i do powstałych trackerów metodą widoczną na ekranie dodaje napis 3D, on już wtedy pojawia się zanimowany, czyli podąża wraz z obrazek.

Obrazek

Zmieniam mu tam kolor jak chcę i podnoszę go do pionu bo oryginalnie pojawił się tak, że leżał na ziemi.

Obrazek

Potem dodaje mu cień metodą widoczną na obrazku niżej.

Obrazek

Po dodaniu i ustawieniu cienia jak chce (cień już pada, ma odpowiednią wielkość, wtapianie itd) wchodzę w plugin Element 3D i przetwarzam napis na tekst 3D (piękny, lepszy efekt dostaje jak skorzystam z tego pluginu).
Tylko że teraz patrz... Napis mi się owszem pojawia, ale... nie tworzy mi się w miejscu gdzie leżał stary napis, tylko wisi gdzieś dalej w przestrzeni. Moje pytanie jest jak mam sprawić aby ten napis pojawił się AUTOMATYCZNIE tam gdzie jest stary? Bo jeśli się pojawi automatycznie to będzie już wyrównany, a jak wyrównuję starając się coś zrobić ręcznie, to nigdy nie mogę go wyrównać bawiąc się pozycjami X,Y,Z w przestrzeni. Zatem jak go wyrównać automatycznie?

Ten film najlepiej pokazuje Ci jak to wygląda:
https://www.youtube.com/watch?v=N4mK9zTrvNY

Albo może jest inna na to metoda? No nie wiem, szukam rozwiązania. Dwa dni nad tym siedzę i zaczyna mnie to już martwić.
Awatar użytkownika

Yasiek

Post28 sie 2015, o 02:50

wrocmy jednak do punktu gdzie dodajesz napis i on "lezy" - to znaczy ze zle strakowales, alebo zle ustawiles plaszczyzne "podlogi" (set ground plane and origin) - ten tekst powinien oryginalnie "stac" a nei "lezec".
druga sprawa - jak chcesz podmienic plaski tekst na ten z elementa - to nei tworzysz text i kamera (czy co tam) tylko NULL i kamera a tekst 3d parentujesz do tego nulla.
Nie posiadam elementa wiec bardziej nei pomoge.
Non progredi est regredi

UserForum

Post28 sie 2015, o 21:43

Na pewno? Czemu uważasz, że powinien stać? Przeciez umieszczam go na bazie trzech trackerów, które już na podglądzie pokazują mi, że kłaść będę coś "na leżąco". No zobacz raz jeszcze: http://prntscr.com/89zznj To są punkty leżące na ziemi. Więc ja bym temu co piszesz akurat nie ufał w tym wypadku.

Próbowałęm i tak i tak odnośnie tego czy tworzę3D z tekstu czy z jakiejś innej warstwy. Nie zauważyłem tutaj żadnej różnicy.
Awatar użytkownika

Yasiek

Post29 sie 2015, o 02:34

Oczywiscie moge sie mylic i Ty masz racje - w takim wypadku wiem mniej od Ciebie - wiec jak juz zrobisz to napisz jak zrobiles i Ty nauczysz mnie :)
Nawet jesli w powyzszym sie myle, to
druga sprawa - jak chcesz podmienic plaski tekst na ten z elementa - to nei tworzysz text i kamera (czy co tam) tylko NULL i kamera a tekst 3d parentujesz do tego nulla.
Nie posiadam elementa wiec bardziej nei pomoge.

Ztym oczywiscie tez moge sie mylic, wiec napisz jak zrobiles zeby dzialalo - po to jest forum - uczymy sie od siebie nawzajem :)
pozdrawiam
Non progredi est regredi

UserForum

Post30 sie 2015, o 23:53

Zrobiłem i działa. Ale taka pierdoła zdecydowanie zbyt dużo czasu mi zajęła niż powinna (montuję film i 3 dni robiłęm napis, który widnieje w filmie przez 4 sekundy).

W skrócie: trzeba było ustawić idealnie napis 3D w miejscu napisu z którego stworzyłem napis 3D.
Dla lepszego zrozumienia:
Stworzyłem "płaski" napis 3D z posiadanych trackerów i temu napisowi dodałem cień.
Zatem cień jaki widzimy powstaje na bazie tego płaskiego napisu.

Teraz stwozyłem napis 3D już ładniejszy przy użyciu Elementu 3D.
I tu miałe m problem z tym by się pokrył z napisem, no bo wiesz - jakieś wgłębienia, obrysy itd posiadał ten mój napis 3D, więc był większy od płaskiego napisu.

WYrónałęm go jak mogłem - TUTAJ UŻYCIE WIDOKÓW Z RÓŻNYCH KAMER OKAZAŁO SIĘ SKUTECZNYM WYJŚCIEM. Patrząc na to jak to wygląda na płąszczyźnie mogłęm dopiero się dowiedziec jak daleko stoi napis i czy faktycznie znajduje się tak jak oryginalny napis (czy go dotyka), czy może np. ma większą wartość "skali" i perspektywa mnie oszukuje.

http://prntscr.com/8ar7sn <--- i góry orignał, na dole wyrónany napis 3D idealnie do tego wyżej (aby cień się pokrył)

Wróć do Postprodukcja Wideo i 3D