Z uwagi na dużą liczbę wpisów stworzonych bez wątpienia wyłącznie w celu pozycjonowania stron na określone frazy, dodaliśmy do wszystkich linków (w postach i podpisach) atrybut rel="nofollow". Z tego względu wszystkie dodane linki straciły swoją moc pozycjonerską. Forum jest dla Was, dlatego prosimy o zamieszczanie wyłącznie "prawdziwych" tematów i odpowiedzi.

Papier firmowy - nafarbienie AI?

Illustrator, InDesign, przygotowanie do druku

Tomek84

Papier firmowy - nafarbienie AI?

Post19 lis 2015, o 09:01

Cześć,

mój pierwszy post :)

Mam wielką prośbę i w sumie problem. Poznaję dopiero Illustratora i coś robię nie tak.

Mam kilka tekstów, które są czarne i daje im Nasycenie 10%.

Mam też zdjęcie i jemu też daję 10%, ale otrzymuję z drukarni info, że nafarbienie tego elementu wynosi 30%.

Możecie mi jakoś pomóc?

Dzięki.
Awatar użytkownika

michalwedlechowicz

Re: Papier firmowy - nafarbienie AI?

Post20 lis 2015, o 11:11

Panie Tomaszu, nie do końca rozumiem problem. Poproszę o więcej szczegółów. Skoro nafarbienie wynosi tylko 30% to nie jest to żaden kłopot. Istnieje coś takiego jak maksymalny dopuszczalny limit nafarbienia czyli sumy procentowego krycia wszystkich składowych farb CMYK w jednym miejscu. Bierze się to stąd, że papier nie może przyjąć większej ilości farby niż dopuszczalny limit naferbienia dla danej grubości papieru. Na przykład dla grubszego papieru powlekanego ten limit będzie wynosił 320% sumy wszystkich CMYK. Z kolei cieńszy, gazetowy paier może przyjąć mniejszą ilość farby i tu limit wyniesie maksymalnie 280% sumy wszystkich skladowych. Jeśli wypełnimy obiekt kolorem złożonym ze 100% Cyanu, 100%, Magenty, 100% Yellow i 100% Black, to razem mamy 400% i dopuszczalne limity zostały przekroczone. Ważna rzecz:
czarne teksty muszą być zbudowane wyłączenie ze 100% black i muszą mieć atrybut nadruku. Nie należy dodawać im żadnych efektów czy korekt w postaci nasycenia.

W razie pytań jestem do dyspozycji.
Michał W.

Ivil

Post22 lis 2015, o 03:21

Papier firmowy jest jak offsetowy i prawdopodobnie limit wynosi 240% sumy kolorów. Może zdjęcie przekracza ten limit. Czasami nawet czarno-białe zdjęcia potrafią być zbudowane z 4 kolorów. Może problem tkwi w tym zdjęciu. Tak jak Pan Michał powiedział przekroczenie limitu sprawi, że papier nie przyjmie więcej farby i będzie się odkładał na kolejnym arkuszu oraz je sklejał. Czasem drukarnie przymykają oko jak ten limit jest delikatnie przekroczony, po prostu muszą wtedy zmniejszyć szybkość wydruku i dłużej czekać na wyschnięcie arkuszy przed krojeniem.
Awatar użytkownika

skladgazet

Post22 lis 2015, o 21:56

Moim zdaniem masz dokument stworzony w RGB, a do druku powinien być CMYK (zobacz: Plik->Tryb kolorów dokumentu). Myślę, że wybrałeś czerń z wzornika kolorów i dałeś przeźroczystość - krycie 10%, aby osiągnąć szarość. Suma nafarbienia w wypuszczonym pliku pdf wynosi wówczas 30% (C: 8, M: 7, Y: 6, B: 9). Jeśli to zamierzony efekt - chcesz mieć druk z kolorów rozbarwianych CMYK i szarości - to ok (chociaż w zależności od drukarni i maszyny mogą wpadać w odcienie magenty). Aby uzyskać szarość z czerni - najlepiej teksty wypełnić tylko 10% czerni bez pozostałych CMY, a zdjęcie zamienić w Photoshopie na szarość i nadać mu 10% krycia. Natomiast przy druku głębokiej czerni zbieg tworzenia czerni z kolorów rozbawianych jest jak najbardziej stosowany - oczywiście warto wówczas spytać w drukarni jakie wartości CMYK należy zastosować dla danego papieru.
Natomiast w większości drukarń suma nafarbienia nie przekracza 280%, a w wypadku druku na papierze gazetowym (tzw. rola) 240%. Aby uniknąć "zabicia" rastra warto zaopatrzyć się w odpowiednie profile z drukarni.

patrycjaolaw

Post8 sie 2016, o 10:53

Witam dokładnie poczytaj jakie wymogi ma drukarnia i tyle

Ivil

Post13 sie 2016, o 12:51

Jak wyeksportujesz do PDF to sprawdź w Adobe Acrobat Pro. Ustaw max limit nafarbienia 240% i zobacz gdzie Ci podświetla. Myślę, że 240% to max dla papieru firmowego, aczkolwiek zależy to od drukarni. Jak wszystko jest w CMYKu to pewnie masz poustawiane nadruki i limit zostaje przekroczony.

Wróć do DTP i Projekty do druku