Z uwagi na dużą liczbę wpisów stworzonych bez wątpienia wyłącznie w celu pozycjonowania stron na określone frazy, dodaliśmy do wszystkich linków (w postach i podpisach) atrybut rel="nofollow". Z tego względu wszystkie dodane linki straciły swoją moc pozycjonerską. Forum jest dla Was, dlatego prosimy o zamieszczanie wyłącznie "prawdziwych" tematów i odpowiedzi.

[DTP] Przygotowanie projektów do druku

Illustrator, InDesign, przygotowanie do druku

paulka

Re: [DTP] Przygotowanie projektów do druku

Post29 maja 2011, o 19:52

Ja nie rozumiem jak drukarnia- w zasadzie jeden tylko oddzial dobrze znanej sieci- moze nie byc przygotowany pod wzgledem oprogramowania-bo chyba to tlumaczy fakt iz nie mogli otworzyc mojego plik. Sami kazali mi go przyniesc w indesignie, nie okreslali wersji.
Jpgi ktore mieli byly eksportowane z oryginalnego indesigna wiec zgodne, chodzi mi tylko o jakos grafiki, czy istnieje mozliwosc ze wklejony do indesigna jpg traci na jakosci?
Awatar użytkownika

akuio

Post19 lip 2011, o 12:06

Paulka,

żadna firma nie ma obowiązku posiadać najbardziej aktualnego orpogramowania, pamiętaj że wszystko kosztuje. Moim zdaniem, powinnaś zapytać się drukarni w jakim formacie powinnaś dostarczyć materiały do druku. Jeśli portfolio przygotowałaś w InDesignie, to lepszym rozwiązaniem od JPG'ów byłoby wyexportowanie plików PDF w "Press Quality".

Oczywiście nie wiem jak przygotowałaś sobie portfolio, czy robiłaś montaż w photoshopie, a później importowałaś do InDesign'a, czy może bawiłaś się tylko w InDesignie. Nie wiem też z jakich materiałów kożystałaś, możliwe że już zaimportowane grafiki do InDesign'a były słabej jakości, a wtedy nawet zapisanie JPG'ów w 300 dpi ich nie polepszy.

Nawet jeśli drukarnia nie mogła otworzyć pliku InDesing'owego i podjeli decyzję o wykożystaniu JPG'ów które im podesłałaś, to powinni Ciebie poinformować o kiepskiej jakość materiałów. Wtedy sama podejmujesz decyzję czy mają to drukować czy też nie.

Zadałas pytanie "czy istnieje mozliwosc ze wklejony do indesigna jpg traci na jakosci?". Jeśli Twoje JPG'i były ok, czyli ich jakość była dobra, to nie powinno być problemu. Natomiast jeśli same JPG'i były już kiepskiej jakości, to mogło wyjść tak jak wyszło. Pamiętaj też, że nie wiesz jak drukarnia wyexportowała pliki do druku z Twoich JPG'ów, możliwe że oni coś zwalili.

Jak sama widzisz, możliwości jest wiele. Ciężko coś stwierdzić nie zobaczywszy plików które drukarnia wykożystała do druku. Najlepiej porównać pliki które dostali z tymi co wyexportowali do druku.

Jeśli masz więcej pytanie, to oczywiście mogę postarać się na nie odpowiedzieć. Pisz na PM.
Pozdrawiam
Grafik / Designer

ambra

Post10 lip 2015, o 18:32

Prawdą jest, że najpopularniejsze rozmiary wizytówek są dwa. Nie tylko 90x50 mm, jak piszą koledzy, ale też 85x55 mm. Takie są najbardziej chwytliwe. Co do spadów, to z tym się zgadzam bez dwóch zdań - wszystko zależy od drukarni. Nie ma się co stresować, bo drukarnie robią też korekty spadów. A co do CMYK-a, to wystarczy poprosić drukarnię o wykonanie odbitki próbnej i wtedy wiemy już na czym stoimy.

Ivil

Post31 paź 2015, o 22:12

Według mojego doświadczenia:

-plik .pdf (teraz to chyba standard w drukarniach)
-2 różne formaty wizytówek 90x50 i 85x55
-spady nawet 1 milimetrowe powinny wystarczyć, chodzi o to żeby krajacz przy cięciu na gilotynie miał co odciąć, ale ogólnie życzą sobie po 3 mm
-ważne elementy takie jak napisy powinny być oddalone przynajmniej 2 mm od linii cięcia (gilotyna podczas cięcia w zależności od papieru, jego przechowywania itp potrafi ściągnąć dlatego lepiej nie zbliżać nic ważnego do linii cięcia)
-kolory CMYK (ew. + pantone - oczywiście wiąże się z tym inna cena)
-300dpi (chodź przy takiej małej wizytówce 200dpi spokojnie wystarczy)
-przy papierach powlekanych suma kolorów CMYK nie powinna przekraczać 260% i nie powinno być problemów (czasem może być i więcej w zależności od sprzętu jakim drukarnia drukuje, druk na cyfrze nie ma takiego limitu. Wiąże to się z tym, że duża ilość farby po prostu nie wsiąknie w papier ani nie wyschnie. Arkusze spadające na siebie będą się odbijały, albo nawet sklejały)
-czarne napisy powinny składać się wyłącznie z koloru czarnego, szczególnie drobne.
-nie wskazane jest stosowanie drobnych białych napisów w kontrze 4 kolorów CMYK

póki co tyle pamiętam..

Pozdrawiam,
Mariusz

Frelogars

Post30 mar 2017, o 08:36

Ja drukuje na http://presi.pl/ to z reguły przechodzą wszystkie formaty jakie daje, pisze zawsze e-mail że jest sprawa taka i taka i zawsze mam pozytywny oddzew żebym przysyłał projekt i lecimy z tematem.
Poprzednia

Wróć do DTP i Projekty do druku