Z uwagi na dużą liczbę wpisów stworzonych bez wątpienia wyłącznie w celu pozycjonowania stron na określone frazy, dodaliśmy do wszystkich linków (w postach i podpisach) atrybut rel="nofollow". Z tego względu wszystkie dodane linki straciły swoją moc pozycjonerską. Forum jest dla Was, dlatego prosimy o zamieszczanie wyłącznie "prawdziwych" tematów i odpowiedzi.

Zaczynam działać!

Forum dla osób rozpoczynających przygodę z webdesignem

Mati

Zaczynam działać!

Post7 maja 2014, o 20:32

Witam, nauczyłem się podstaw tworzenia stron www, mam na myśli wykorzystanie języka HTML z CSS i teraz kieruje do Was forumowicze pytania z dalszą drogą PUBLIKOWANIA mojej strony www.

1 - Jakie są różnice w wyborze pomiędzy modelami serwerów?
2 - Jakie są różnice w wyborze języków skryptowych?
3 - Czy mogę łączyć np PHP z JavaScript albo wtyczek flash?

Serwery jakie znalazłem:
APACHE
MICROSOFT
NGINX
GOOGLE

Języki skryptowe:
JAVASCRIPT
ASP
COLDFUSION
PHP

p.s. Być może znacie coś bardziej odpowiedniego o czym nie wspomniałem powyżej. Pierwszą stronę jaką stworze to taka, która będzie tylko do wyświetlenia bez CMS. Drugi projekt już zawiera aspekt CMS, bo będzie to sklep internetowy.

Proszę o pomoc i wyrozumienie połączone z cierpliwością.
Awatar użytkownika

Piotr Palarz

Ekspert

Ekspert

Re: Zaczynam działać!

Post7 maja 2014, o 23:41

Witaj,

jeśli chodzi o serwery, to zazwyczaj zależy od nich to, jaki język programowania serwerowego będziesz mógł użyć. Serwery Apache zazwyczaj są postawione na Linuxie, ale nie jest to konieczność. Służą bardzo dobrze do hostowania stron napisanych w PHP. Serwery Microsoftu są przeznaczone głównie do ASP, czyli również języka programowania serwerowego, który jest konkurentem języka PHP. Czyli odpowiadając na pierwsze pytanie, wybór serwera jest uzależniony głównie od tego, w jakim języku będziesz pisał.

Jeśli chodzi o różnice w wyborze języków skryptowych to nie są one znaczne. Zasady programowania są prawie identyczne, kwestia nauczenia się danego języka i jego mocnych i słabych stron. Trzeba sobie natomiast uświadomić, że nie wszystkie "języki skryptowe" to języki programowania serwerowego.

Piszę o tym dlatego, że zapytałeś, czy możesz łączyć PHP z JavaScript. Otóż te języki służą do czego innego. PHP jest językiem programowania serwerowego, w którym możesz tworzyć dynamiczne strony, korzystać z baz danych itd. Czyli to, co oferują nam systemy CMS, najczęściej napisane właśnie w PHP. JavaScript natomiast jest językiem wykonywanym po stronie klienta, czyli w przeglądarce internetowej, a nie na serwerze. I choć istnieją już serwerowe jego implementacje, takie jak np. Node.js, to na początku zapamiętaj, że służy on głównie po stronie klienta, do dodawania interaktywności do stron internetowych.

Zatem tworzysz po stronie serwera z PHP, pisząc kod, który pobierze odpowiednie dane z bazy danych, wstawi je w odpowiednie znaczniki HTML, możesz również wygenerować sobie stosowne skrypty JavaScript i to wszystko w formie tekstu leci sobie z serwera do przeglądarki. A przeglądarka interpretuje, tworzy drzewo dokumentu z kodu HTML, ustawia wygląd dzięki stylom CSS, a także dodaje interaktywności dzięki kodowi JavaScript. Przeglądarka nie obsługuje języka PHP, bo ona nie musi o nim nic wiedzieć. Kod ten po stronie serwera generuje tak naprawdę tekst, który interpretuje przeglądarka tak samo, jakbyś napisał go ręcznie w całości.

Mam nadzieję, że z grubsza nakreśliłem Ci temat działania języków serwerowych i klienckich. Oczywiście to wszystko jest bardziej zagmatwane, ale nie chcę na sam początek za dużo mieszać :)

Pozdrawiam
Obrazek

Mati

Post8 maja 2014, o 16:11

Piotrek, jeszcze jedno mnie interesuje. Czy mogę stworzyć strone www TYLKO na podstawie html i stylow css? Bo z tego co wiem php daje mi mozliwosc tworzenia dynamicznych stron www.
Awatar użytkownika

Seapage

Post8 maja 2014, o 20:14

Tym razem cię zaskoczę, ale nie Piotrek odpowie ;P

Html z połączeniem css może dać tylko statyczną stronę internetową, to znaczy taką, że wszystkie zmiany, które chciałbyś wprowadzić musiałbyś robić przez notatnik.
Pierwszą stronę jaką stworze to taka, która będzie tylko do wyświetlenia bez CMS.

Jeśli chodzi o to to z pewnością się nadaję ;) Sam osobiście swoją wizytówkę także opieram na owych standardach i uważam, że jeśli strona nie będzie miała dużo artykułów, a wszystkie informacje będziesz i tak sam wprowadzać to nie warto bawić się w oskryptowanie to w jakieś cms.

Mati

Post8 maja 2014, o 23:09

Fakt Seapage zaskoczyles mnie :)

Wielkie dzięki panowie. Jestem Wam wdzieczny i przyjdzie czas, ze sam sie odplace za pomoc jaka mi ofiarowaliscie.

Pozdrawiam Mati :D
Awatar użytkownika

Piotr Palarz

Ekspert

Ekspert

Post10 maja 2014, o 19:13

Numery konta podajemy w każdym momencie ;)

Jasne, jak napisał wyżej Seapage. Można robić strony w samym HTML i CSS i nie są w niczym gorsze. Po prostu masz więcej kodu i trudno tym zarządzać. Bo jeśli masz 5 podstron, to w każdej masz nagłówek DOCTYPE, sekcję head, body itd, podobnie z footerem. A jeśli masz PHP, to robisz sobie header w jednym pliku, footer w innym, a zmienia się tylko treść. Oczywistym jest zatem, że jeśli chcę coś zmienić w headerze, to robię to raz, a w przypadku statycznej strony wspomniane 5 razy.

Pozdrawiam
Obrazek

kamilubosz

Post15 maja 2014, o 15:26

No ja również zaczynam dopiero. W sumie miałem iść na studia, ale czytałem na forum że nieraz dopiero na trzecim roku uczymy się coś czego nie umiały.

robson87

Post26 maja 2014, o 14:49

tutaj to chyba każdy dopiero zaczyna także i ja więc super ze coś takiego powstało

makczyt

Post24 paź 2017, o 23:58

Witam! Jeśli chodzi o sklepy www warto jest także zadbać o dobre oprogramowanie, które usprawni pracę przy sklepie. Ja od siebie mogę polecić wam: https://x13.pl/moduly-prestashop/faktur ... mailu.html - przydatne narzędzie.

Wróć do Początkujący Webmaster