Z uwagi na dużą liczbę wpisów stworzonych bez wątpienia wyłącznie w celu pozycjonowania stron na określone frazy, dodaliśmy do wszystkich linków (w postach i podpisach) atrybut rel="nofollow". Z tego względu wszystkie dodane linki straciły swoją moc pozycjonerską. Forum jest dla Was, dlatego prosimy o zamieszczanie wyłącznie "prawdziwych" tematów i odpowiedzi.

Praca z dużą ilością tekstu i grafik

Illustrator, InDesign, przygotowanie do druku

Nematode

Praca z dużą ilością tekstu i grafik

Post12 lip 2013, o 09:44

Witam,

Mam kilka pytań dotyczących tekstu i grafik przy składaniu katalogów:

1. Jeśli przykładowo w katalogu mam 2000 produktów i przy każdym opis w postaci ostylowanej ramki tekstowej jak zgodnie ze sztuką powinno pracować się z tekstem? Tzn. czy teksty z opisami powinny znajdować się bezpośrednio w InDesignie czy lepiej dodawać je jako łącza? Czyli robić dla każdego produktu opis w oddzielnym pliku np Worda i nazywać te pliki np numerem katalogowym i później dla każdego produktu łączyć odpowiedni plik? Nigdy nie pracowałem w ten sposób i pytanie czy ma to sens? Wydaje mi się że jak najbardziej, szczególnie jak przyjdzie do mnie zaraz koleś i poprosi żebym mu wyeksportował cały tekst do Worda, bo chce oddać wersję polską do tłumaczenia na kilka języków. Dodatkowo jeśli pliki z opisem połączone leżałyby jako pliki Worda gdzieś na serwerze to zmiany w tekście nie musiałyby przechodzić żmudnego etapu przeklejania tylko aktualizowałbym łącza z tekstem i ewentualnie leciał po katalogu i patrzył czy się coś nie popsuło.

2. Druga sprawa dotyczy ilości łącz w Indesignie i zdjęć. Czy przykładowo 50 stronicowy plik będący działem jeśli zaimportuję mu 400 łączy z plikami tekstowymi i później przynajmniej drugie tyle grafik to czy InDesign sobie z tym poradzi?

3. Czy przy tak złożonych katalogach przed oddaniem materiału od druku muszę zamieniać wszystkie zdjęcia na rozmiar rzeczywisty tzn 300 dpi w rozmiarze aktualnej ramki? Czy nie ma to znaczenia i zależy co najwyżej od sprzętu jakim się dysponuje. Pytam, bo przykładowo mając podpiętych 400 zdjęć w PSD gdzie większość zdjęć jest dużo większej rozdzielczości niż potrzeba mam ten komfort, że np jak będę musiał w ramkach wszystko powiększyć będę mógł to zrobić bez problemu od razu nie szukając później po serwerach wersji plików oryginalnych.

Pozdrawiam,
Nema

Nematode

Re: Praca z dużą ilością tekstu i grafik

Post21 lip 2013, o 11:52

Przypominam się z prośbą o odpowiedź na powyższe tematy.

Pozdrawiam,
Nema

Duke

Re: Praca z dużą ilością tekstu i grafik

Post26 lip 2013, o 19:16

Z tekstem proponuję zawsze pracować w InDesignie a nigdy w łączach. Nawet nie wiem jak chciałbyś to zrobić... Problemem jest przede wszystkim formatowanie tekstu które na pewno się wysypie.

Nie ma żadnego problemu z eksportem samego tekstu do Worda już z InDesigna.

Z mojego doświadczenia wynika że InDesign radzi sobie z każdą ilością łączy / linków / plików etc. Możesz składać encyklopedie i nie powinieneś mieć żadnego problemu (tak, składałem encyklopedię).

Jeśli oddajesz prace do druku nie musisz się przejmować zdjęciami, rozmiarami etc. Przy eksporcie InDesign sam dopasowuje rozdzielczość zdjęć do odpowiedniego profilu (ustawiasz to w opcjach eksportu). Nie zależy to od sprzętu (nie wiem skąd ten pomysł). Jedyna na co trzeba uważać to za mała rozdzielczość we wprowadzanych zdjęciach na początku. Proponuję już po eksporcie sprawdzić każdy detal tego katalogu w podglądzie "do druku".

Mam nadzieję że trochę Ci pomogłem.

Wróć do DTP i Projekty do druku