Z uwagi na dużą liczbę wpisów stworzonych bez wątpienia wyłącznie w celu pozycjonowania stron na określone frazy, dodaliśmy do wszystkich linków (w postach i podpisach) atrybut rel="nofollow". Z tego względu wszystkie dodane linki straciły swoją moc pozycjonerską. Forum jest dla Was, dlatego prosimy o zamieszczanie wyłącznie "prawdziwych" tematów i odpowiedzi.

Projekty na powierzchnie niestandardowe.

Illustrator, InDesign, przygotowanie do druku
Awatar użytkownika

moo.

Projekty na powierzchnie niestandardowe.

Post10 wrz 2010, o 11:31

Witam. Nurtuje mnie kwestia przygotowywania projektów graficznych pod powierzchnie o nieregularnych, bądź różnych kształtach, formach; przykładem może być np. fikuśna butelka napoju gazowanego. Powiedzmy taka butelka Fanty grejpfrutowej o kształtach wręcz kobiecych, a nawet zwykłe butelki są miejscami szersze, lub węższe; jak zabrać się do takowego projektu jeśli klient sobie go zażyczy ? Czy przy projektowaniu etykiet np. produktów sami musimy sobie obliczać te fikuśne wymiary, czy producent zazwyczaj sam je nam dostarcza ? Oczywiście pytanie kieruje do osobników obytych w tych kwestiach. Byłoby miło gdybym usłyszał jakieś wskazówki, jeśli np. wymagane byłoby inne podejście do takiego projektu, niż nadruku na pow. płaskiej. Ja osobiście nigdy nie miałem okazję się z takim spotkać.

Pozdrawiam.
2 + 2 = 3
Awatar użytkownika

Ader

Re: Projekty na powierzchnie niestandardowe.

Post10 wrz 2010, o 13:00

Poruszyłeś ciekawą kwestie czyli -etykiet shrink sleeve. Sam project niczym się nie różni od typowej płaskiej etykiety, projektuje się tak samo. Zabawa zaczyna się dopiera jak taką etykietę się obkurczy na butelce, czyli jednym słowem trzeba kombinować. Do projektowania tych etykiet raczej trzeba mieć doświadczenie jak zachowuj się materiał a oprócz tego trzeba trochę pomóc w projektowaniu. Jednym z pomocy jakich wiem że na pewno się używa to rękaw z zadrukowaną siatką obkurcza się na butelce a potem skanuje się skanerem 3D. W tedy wiadomo jak się zachowuje materiał na butelce i jakie zniekształcenia trzeba dać. Z tego co pamiętam to folie dają możliwość obkurczania od 5 do 50% czy więcej. Innym sposobem możne być skan 3D butelki i rozwiniecie siatki w PS niestety tego nigdy nie robiłem i nie wiem jak to przekłada se na końcowy efekt ...
Awatar użytkownika

moo.

Post14 wrz 2010, o 18:06

Brzmi dość kosmicznie. Chętnie bym się pobawił, ale nie mam skanera 3d.
W każdym razie dzięki za odpowiedź. Poszperam sobie w temacie.

Pozdrawiam.
2 + 2 = 3
Awatar użytkownika

Ader

Post14 wrz 2010, o 21:31

Trochę bym się zdziwił żebyś miał skaner 3D... Może prościej jak chcesz trochę się tym pobawić tematem to prostu zrób project butelki w blenderze i nałóż na niego etykietę zrobiona powiedzmy w PS. Powiedzmy że to jest mało profesjonalne ale darmowe. W samym projektowaniu trzeba pamiętać o kilku zasadach czyli że etykieta niema końca tylko górę i dół (wiadomo) kody kreskowe muszą być w pionie oraz o zniekształceniach . Tu by trochę się by przydała wiedza z programów 3D a dokładnie to nakładanie tekstur i ich edycja. Etykiety etykiet shrink sleeve to fajny temat, mają bardzo dużo możliwości itp i tylko niewiele koncernów wykorzystuje w pełni możliwości tej etykiety ale to już oddzielny temat

Wróć do DTP i Projekty do druku