Forum eduweb.pl • Wyświetl temat - [DTP] Przygotowanie projektów do druku
Z uwagi na dużą liczbę wpisów stworzonych bez wątpienia wyłącznie w celu pozycjonowania stron na określone frazy, dodaliśmy do wszystkich linków (w postach i podpisach) atrybut rel="nofollow". Z tego względu wszystkie dodane linki straciły swoją moc pozycjonerską. Forum jest dla Was, dlatego prosimy o zamieszczanie wyłącznie "prawdziwych" tematów i odpowiedzi.

[DTP] Przygotowanie projektów do druku

Illustrator, InDesign, przygotowanie do druku
Awatar użytkownika

anima

Re: Przygotowanie projektów do druku

Post7 mar 2010, o 01:42

tylko przy wydrukach wielkoformatowych stosuję inna rozdzielczość (mniejsza) niż 300 dpi wszystko to co bierzemy do reki i ma dobrze wyglądać - 300dpi !!!

andesk

Re: Przygotowanie projektów do druku

Post7 mar 2010, o 22:14

Należałoby wyjaśnić kilka kwestii dotyczących rozdzielczości, ponieważ może być to mylące dla początkujących. Potocznie mówi się o rozdzielczości bitmap jako o dpi (dots per inch). Z technicznego punktu widzenia jest to błąd, w bitmapie nie ma wszak żadnych kropek ani punktów (dots). Są za to piksele, toteż prawidłową jednostką rozdzielczości bitmap jest ppi (pixel per inch). Prawdziwe dpi jest zupełnie innym rodzajem rozdzielczości i dotyczy urządzeń naświetlających. W skrócie, parametrem tym określa się ilość maleńkich punkcików, z których składa się pojedynczy punkt rastra drukarskiego. Skoro mowa o punktach rastra dochodzimy do jeszcze innego rodzaju rozdzielczości, czyli liniatury wyrażanej przez lpi (lines per inch). Liniatura jest o tyle ważna, że oczekiwane lpi wyznacza nam odpowiednią rozdzielczość ppi. Zazwyczaj używa się współczynnika 2x, czyli jeśli docelowa liniatura to 150lpi (a najczęściej tak właśnie jest), najlepszą rozdzielczością bitmapy będzie 300ppi (150x2). Współczynnik 2x jest stosowany nieco na wyrost, ponieważ teoretycznie wystarczy 1,44. Warto zrozumieć, jak współgrają ze sobą różne rodzaje rozdzielczości, dzięki temu można wyobrazić sobie docelowy pożądany wygląd produktu i uniknąć nieprzyjemnych i często kosztownych błędów.

szymon189

Re: [DTP] Przygotowanie projektów do druku

Post10 mar 2010, o 10:58

Przegotowując jakiś projekt w AI do drukarni często zastanawiam się w jakim formacie go wysłać. Przeważnie wysyłam w .pdf i .ai. Czasem są problemy z wyświetlaniem w drukarni z czcionkami. Macie jakiś pomysł na ten problem?
Awatar użytkownika

lukasz

Moderator

Moderator

Post10 mar 2010, o 12:39

Te problemy wynikają z tego że drukarnia nie ma porostu takiej czcionki jakiej użyłeś.
Przygotowując projekt w Corelu, zamienia się cały tekst na krzywe. Tekst nie jest wtedy widziany jak tekst a jako jakiś kształt, tak jak np. kwadrat czy trójkąt. AI nie znam ale podejrzewam, że też musi tam być podobna opcja.
Awatar użytkownika

Michał Michańczyk

Moderator

Moderator

Post10 mar 2010, o 13:11

Oczywiście, że jest. Wystarczy kliknąć prawym i Create Outlines, o ile dobrze pamiętam. Wtedy nasz font zamienia się na krzywe ;)
Obrazek

netox

Post11 mar 2010, o 14:43

Należy zaznaczyć tekt i w menu object wybrać expand tak zamienia sie na krzywe w AI. Ja na co dzień pracuję w drukarni jako grafik, z tym że drukujemy u iebie tylko za pomocą drukarek cyrowych. Dobrze radza sobie np. z 100% K. Nigdy go nie podbijam i wychodzi bardzo czarny. Pozatym gdzieś przy zapisie do pdf'a jest opcja a raczej profil zapisu "press fogra" która jest opcja służąca zapisywaniu do druku polecam tak zapisywać pdf'y o ile w AI jest ustawiony odpowiedni profil kolorów tu też każda drukarnia swoje i każdy grafik swoje popularne profile to "US web coat 2" (chyba zle napisałem heheh) i Fogra 27.

andesk

Post11 mar 2010, o 23:27

Można i przez expand, ale prościej jest nacisnąć CTRL+SHIFT+O. Mniej klikania. Co do profili, to jeśli w ogóle chce się zaszywać w pracy jakikolwiek profil, nie powinno być to nic z US w nazwie. W Stanach kolory podstawowe CMYK mają nieco inne odcienie niż te używane w Europie i profil Us Coated jest do tego dostosowany. Istnieje profil Fogra39, poprawiona wersja Fogry27, ale w starszych wersjach programów chyba go nie ma. Zresztą w prawdziwym życiu drukarnie offsetowe i tak zwykle wywalają profile zaszyte w projektach. Użycie profilu ma znaczenie, gdy chcemy zrobić proofa i pokazać go drukarzowi, żeby wiedział, jak ma ustawić maszynę.

vidi77

Post13 mar 2010, o 17:35

Zgadzam się zdecydowanie z górą. Podstawa to kontakt z drukarnią. Była tu mowa o przygotowaniu w różnych formatach np. jpg czy cdr.
Ja mam kontakt z drukarnią i zawsze chcą plik w corelu - dlaczego? - ostrość elementów Beziera, który dalej jest puszczany na RIP-a. Tło pod wizytówkę można przygotować w CMYK-u nawet 200dpi (200dpi pójdzie - zapewniam - ja używam 260-300dpi), wrzucić to do Corela i czcionki, loga wykonać koniecznie na kyrzywych - efekt zabójczy - wszystko będzie ostre!
Ogólnie RIP-y świetnie sobie radzą z krzywymi z Corela. Trochę inaczej to wszystko wygląda w InDesignie - ale tu składa się większe rzeczy i przy profesjonalnych katalogach, czy czasopismach wykonuje się proofy - koniecznie, nawet jeśli masz monitor za dziesiąt tys. i kalibrator kolorów - każda maszyna drukarska działa inaczej, mało tego - ważna jest nawet pogoda, nawilgocenie powietrza itp. Długo by mówić...
Więc wszystko zależy, co chcesz zrobić i jaki efekt osiągnąć - od wizytówki jednomatrycowej do ekstra kalendarza Ferrari.

Pzdr
vidi
Awatar użytkownika

graphwebdesign

Post15 mar 2010, o 01:08

Dodając skromnie coś od siebie do porad kolegów - chyba nie było mowy o tym, że projektując do druku w ps, również należy przed finalnym zapisaniem pliku rasteryzować/ zamienić na krzywe warstwy tekstowe. Z własnego doświadczenia polecam też przed oddaniem swojej pracy w drukarskie ręce zasięgnąć języka nie tylko o plikach przyjmowanych do druku, ale i o samej drukarni właśnie - niestety jak wszędzie bywają kiepscy wykonawcy- raz mi się przydarzyła taka mała niespodzianka, że kolory fatalnie wyszły w druku pomimo prawidłowo przygotowanego projektu- całe szczęście zleceniodawca chyba był daltonistą, bo efekt końcowy bolał tylko mnie ;) Innym razem plakaty dostałam w takim stanie jakby z gardła wyjęte, a słuchając tłumaczenia , że "nie doschły" (były pokrywane folią) miałam ochotę z kolei do gardła je wsadzić delikwentowi, coby zatkać mu paszczę. W każdym razie warto korzystać ze sprawdzonych firm.
Warto wspomnieć też o pieczątkach, otóż dobre (czytaj: drogie), ostre jak brzytwa tudzież język teściowej, pieczątki projektuje się w rozdzielczości 900dpi, zachowując wartości monochromatyczne (czerń-biel). Zakładam, że też nie są to standardy obowiązujące bo czytając posty można łatwo się domyślić, że tak naprawdę drukarnia rządzi:)
Pozdrawiam. Aga
Awatar użytkownika

Adrian Szczepanowicz

Post19 mar 2010, o 11:52

hmm z tego co ja robilem w drukarni a pytalem raczej szczegulowo:

-wizytówka;
offset 90/50 spady 2 mn 300dpi oczywiscie vektor pdf lub tif (czasami drukarnie obsluguja corela illustarora, pds ale roznie to bywa z wersjami), czarny kolor 30 , 30 , 30 , 100 czarny kolor tekstu 0,0,0,100 i oczywiscie skrzywiony ale robiąc do pdfa lub tifa to juz automatyczniesie skrzywi

-folia one way wision;
(ploter) rozdzialka 72 dpi gdyz tyle maszyna MAX przyjmuje co ciekawe rastry kolory tak jak wyzej aha polecam rozcienczyc troszke barwy z bialym gdyz wydruk wychodzi strasznie mocny na standardzie
-plakat;
a to juz zalerzy od drukarni czy offset czy ploter wiec tak jak wyrzej

pozdrawiam
PoprzedniaNastępna

Wróć do DTP i Projekty do druku