Z uwagi na dużą liczbę wpisów stworzonych bez wątpienia wyłącznie w celu pozycjonowania stron na określone frazy, dodaliśmy do wszystkich linków (w postach i podpisach) atrybut rel="nofollow". Z tego względu wszystkie dodane linki straciły swoją moc pozycjonerską. Forum jest dla Was, dlatego prosimy o zamieszczanie wyłącznie "prawdziwych" tematów i odpowiedzi.

[DTP] Przygotowanie projektów do druku

Illustrator, InDesign, przygotowanie do druku

szymon189

Re: [DTP] Przygotowanie projektów do druku

Post25 mar 2010, o 09:34

Znacie może stronę gdzie można znaleźć pantomy? Czy z pantomu da się określić CMYK? Bo nie wiem jak zawsze wysyłać prace do drukarni gdy mam zalecenie by kolorem był pantom
Awatar użytkownika

Ader

Post25 mar 2010, o 17:09

wzorniki.eu , na wzorniku CMYK będziesz miał wartości procentowe danego koloru czyli np: C20% M10% Y16% K0.
Na allegro często możesz kupić taniej ale ostatnio widziałem tylko dla kolorów procesowych
Awatar użytkownika

anima

Post25 mar 2010, o 23:05

nigdy nie korzystałam z takiego internetowego próbnika ale jakoś nie chce mi się wierzyć , że się da! bedę musiała to przetestować- mam w domu takie próbniki Pantonowe i jak tylko będę miała wolna chwilkę ( np.w weekend) sprawdzę ich poprawność z realistycznym kolorem na papierze. bo kolorki pantone prezentowane są na różnych rodzajach papierów -błyszczących matowych, powlekanych itd.... i wybieramy w zależności od tego, na czym drukujemy. Aby kolor w cmyku wyglądał taka samo (lub w bardzo przybliżonym kolorze ) nie zawsze stosuje sie jego odpowiednik!!! często wręcz nie! bierze się to "na oko" druk cyfrowy przystawia się do takiego próbnika i w ten sposób określa się pantone. no chyba ze klient posiada "księgę znaku", która określa dokładnie kolor cmyk i pantone.
czy poleciłabym kupno takiego próbnika? to drogie"karteczki"-ale mam bo sie przydają.
Awatar użytkownika

Ader

Post26 mar 2010, o 09:26

A kto powiedział że to jet jakiś internetowy próbnik? To jest stronka na której możesz kupić pantone wiem bo kupowałem. Możesz w pisać sobie w googlach "pantone" i wyskoczy ci znacznie więcej. Jak chcesz zobaczyć jak będzie wyglądał projekt przed wydrukiem prosi się drukarnie o proofa wtedy będzie się widziało jak to wygląda. Pantony dla mnie jako grafika to jest tylko podgląd do zobaczenia jak wygląda kolor na papierze ewentualnie zestawienie kolorów. W poprzedniej pracy korzystałem ze wzorników na co dzień przy ustawianiu maszyny. Co do rodzajów panteonów: tak są robione dla prawie każdego materiału. Na co dzień starczy cmyk i procesowy na papierze powlekanym. A jak już chce się mieć pewność to prosi się drukarnie o profil kolorystyczny dla danej maszyny. Mogę tak pisać i pisać 6 letnie doświadczenie na flexo jako drukarza robi swoje.
Awatar użytkownika

anima

Post27 mar 2010, o 23:42

...no widzisz Ader, faktycznie nikt nie napisał o internetowym próbniku:) to tylko szybie, nocne czytanie 'miedzy wierszami". Myślałam ze szymon189 pyta o stronę z której można określić pantone a dokładnie z Pantonu CMYKa.
Dobrze wiedzieć , ze w szeregach jest doświadczony drukarz.
Awatar użytkownika

Ader

Post28 mar 2010, o 15:22

woli ścisłości były drukarz fleksograficzny, na offsecie nie robiłem choć dobrze znam technologię. Od czasu do czasu jakieś zlecenie na druk puszczam przeważnie na ulotki i broszury z dla firmy w której pracuje oraz etykiety na flexo lub na cyfraka.

kaarols

Post13 mar 2011, o 19:45

Hej, muszę nałożyć linie bigowania na ulotkę przygotowywaną w ilustratorze. Od drukarni dostałem info że jest jakiś specjalny znacznik linii bigowania, który umieszcza się poza obszarem roboczym, jak to zrobić?? Nie mogę nigdzie znaleźć takiego znacznika.

eGalery

Post30 mar 2011, o 08:49

kaarols pisze:Hej, muszę nałożyć linie bigowania na ulotkę przygotowywaną w ilustratorze. Od drukarni dostałem info że jest jakiś specjalny znacznik linii bigowania, który umieszcza się poza obszarem roboczym, jak to zrobić?? Nie mogę nigdzie znaleźć takiego znacznika.

Linie bigowania oznacz się przeważnie liniami przerywanymi, musisz narysować takie linie poza obszarem roboczym i przy zapisywaniu np. PDFa musisz podać wielkość spadu tak dużą aby te linie były widoczne.

paulka

Post29 maja 2011, o 19:41

Witam!
Ostatnio zleciłam drukarni wydruk mojego portfolio, nic baardzo zaawansowanego, dokument w idesignie cs5, format A3.
W drukarni zamieszanie wielkie,pol uniwerku sie zlecialo po druki, suma sumarum pliki mialam dostarczyc w formie jpegow i oryginalny plik.
Niestety przy odbiorze szczeka mi opadla. Wieksze zdjecia(polowa str) totalnie spikselowane. Jak sie okazalo nie mogli otworzyc mojego orginalnego pliku- chyba jedynym wytlumaczeniem mogla byc inna wersja id, wiec pliki jpg (300dpi) ktore dostarczylam ponownie wkleili do ichniejszego indesigna. rezultat jest katastrofa. powiedziano mi ze jpgi ktore dostarczylam od poczatku nie byly jakiejs dobrej jakosci dlatego wyszlo jak wyszlo i jesli zdecyduje sie wydrukowac portfolio ponownie to musze 'cos wykombinowac' ze swoimi plikami tzn ich jakoscia i przyslac je ponownie do druku-wszystko oczywiscie platne.
Nie jestem osoba znajaca sie na tych sprawach wiec nie wiem czy maja racje odnosnie swojego sposoby przygotowania tego do druku- jpegi eskportowane z indesigna i wklejone z porwotem do indesigna- czy takie pliki nie traca na jakosci? No i ich podejscie do pracy- nie mogli otworzyc oryginalnego pliku(?)

Bardzo prosze o jakas podpowiedz.
Pozdrawiam
Paulka
Awatar użytkownika

primo

Post29 maja 2011, o 19:45

Drukarnie oferują coś takiego jak przeddruk lub jakoś tak. Oznacza to ni mniej ni więcej jak drukują jedną kopię, wysyłają, zatwierdzasz, drukują resztę. Nie mogę jednak zrozumieć jak mogli nie otwierając oryginału drukować z jakieś sklejanki - szok.
pozdrawiam

primo
http://serwisweb.pl/
PoprzedniaNastępna

Wróć do DTP i Projekty do druku