6 mar 2010, o 14:27
jezeli chodzi o rozdzielczosc to 300dpi to w zupelnosci wystarcza do formatu a4 (21x29,7cm) potem mozna zmniejszac i tak do formatu 1m x 1m maksymalnie 150dpi aczkolwiek to co pisze Pan Mchnk to w zupelnosci racja, ze wystarczy lekko zmniejszyc i roznicy nie bedzie, jednak wg standardow przyjelo sie te 300dpi w malych formatach, a my mozemy byc pewni, ze z naszej strony napewno jest do dobrze przygotowane. Co do samego rozszerzenia pliku to wszystko zalezy od nas.. faktycznie drukarnia jest w stanie wydrukowac z kazdego pliku graficznego, ale sa pewne zasady, ze jezeli chcemy by nasz wydruk mial ostre krawedzie, a my dysponujemy grafiką wektorową to wtedy najlepiej w takiej postci ten plik dostarczyc (cdr, ai, eps, pdf) natomiast jezeli drukujemy zdjecie, baner, czy jakakolwiek zrastrowana grafike to mozna dac ją w pliku tif, jpg.
W przypadku gdybysmy chcieli cos wyciąc na ploterze (np literki na samochod, czy jakies logo) to raczej trzeba to przygotowac w corelu, bo taki format jest widoczny przez plotery, a jezeli nim nie dysponujemy to musi to byc grafika wektorowa, tak by operator DTP w drukarni mogl sobie ją wyeksportowac do corela. Mozna oczywiscie przygotowac zwykla grafike rastrowa do druku, a potem ją wyciąć, ale trzeba osobno przygotowac wykrojnik, czyli plik, w ktorym sa wektorowe linie cięcia.
Jeszcze jedna sprawa, o ktorej wspomnieliscie na poczatku.. kolor czarny powinien byc podbity tzn składowa powinna mieć następujące wartości: 30-20-20-100, lub dla druku wielkoformatowego nawet 60-50-50-100. Mozna operowac swoją wyprobowaną wartością, ale zawsze Cyanu powinno byc więcej, by czern byla naprawde czarna. Czesto klienci zadają tylko 100% black, ale w drukarniach i tak ta wartość jest "podbijana" przez podane przeze mnie wartosci. Ta druga wartosc to raczej juz taka maksymalna jest, bo co do zasady wartości koloru to nasycenie w danym miejscu nie powinno byc wieksze niz 260% wszystkich skladowych po zsumowaniu. Potem poprostu glowice maszyny moga nasza prace zalewac.