Forum eduweb.pl • Wyświetl temat - [DTP] Przygotowanie projektów do druku
Z uwagi na dużą liczbę wpisów stworzonych bez wątpienia wyłącznie w celu pozycjonowania stron na określone frazy, dodaliśmy do wszystkich linków (w postach i podpisach) atrybut rel="nofollow". Z tego względu wszystkie dodane linki straciły swoją moc pozycjonerską. Forum jest dla Was, dlatego prosimy o zamieszczanie wyłącznie "prawdziwych" tematów i odpowiedzi.

[DTP] Przygotowanie projektów do druku

Illustrator, InDesign, przygotowanie do druku
Awatar użytkownika

wolny

Moderator

Moderator

[DTP] Przygotowanie projektów do druku

Post6 mar 2010, o 11:45

Mam pytanie o przygotowaniu jakiegoś projektu do druku ;)

Oczywiście wiem że CMYK itp. ale potrzebował bym czegoś dokładniejszego np.

- Rozmiary wizytówek, folderów itp.
- Jaki spady stosować
- Co można, a czego nie można robić

I takie podobne pytania laika w tych sprawach
Awatar użytkownika

lukasz

Moderator

Moderator

Re: Przygotowanie projektów do druku

Post6 mar 2010, o 12:05

Witam
Na wszystko Ci nie odpowiem bo zbyt wielkiego doświadczenia nie mam, ale standardowy rozmiar wizytówki to 90x50mm.
Co do spadów to trzeba raczej pytać się drukarni w której dany projekt będzie drukowany. Ja przy wizytówkach stosowałem 5mm z każdej strony ale ostatnio drukarnia zażyczyła sobie 2mm. Tak że różnie z tym bywa.
Co jeszcze mogę Ci poradzić, to to że jeśli chcesz mieć coś w czarnym kolorze na wydruku to przeważnie ustawia się kolor C: 0% M: 0% Y: 0% i K: 100%. Na monitorze będzie ci się wydawało że kolor nie jest czarny tylko szary, ale na wydruku będzie dobrze. Z tym że to też należało by ustalić z drukarnią.

Ogólnie jeśli mam coś do przygotowania do druku to pytam się drukarni jakie mają wymagania odnośnie projektu, bo bywa z tym różnie :)

kych0

Moderator

Moderator

Post6 mar 2010, o 12:15

Ja się ostatnio często spotykam z tym że plik dostarczam w formie pliku .pdf, no i właśnie spady po 2mm. Niektóre drukarnie oferują pliki do ps dzięki którym poprawnie zapiszemy swój materiał do druku.
Co do wizytówek do tak jak kolega napisał 9x5 cm. A foldery to już raczej wg. własnego upodobania bo są i małe i większe :)
Awatar użytkownika

sonar

Post6 mar 2010, o 12:25

Ja do tego co powiedział ~lukasz dopowiem tylko tyle, że najlepszym rozwiązaniem tego "czy projekt przygotowałem dobrze" jest tzw. próbny wydruk. Przedłuża to odrobinę czas realizacji projektu, ale gwarantuje Ci to, że efekt jaki uzyskasz będzie tym samym który widziałeś na swoim monitorze (ja np. kiedyś, na początku pracy z DTP usłyszałem w drukarni, że korzystają z "normalnego" wzornika barw, okazało się później, że i owszem jest to prawda, ale firma, której ten wzornik był nie była najczęściej spotykaną).
Co do marginesów to ja stosuję po 5mm z każdej ze strony (2 mm z kolorem, reszta biała). Dodatkowo ustawiam linie do cięcia, bo niektóre drukarnie takich rzeczy potrzebują.
Rozmiary każdego elementu lepiej jest ustalać z klientem, ponieważ mają oni nieraz "ciekawe" pomysły co do wielkości drukowanych rzeczy. Przykładowa strona jakiejś drukarni gdzie możesz znaleźć kilka rozmiarówek: http://www.aztek.pl/index.php?site=oferta .
Co by Ci tu jeszcze podpowiedzieć... A! Rozdzielczość wszystkich materiałów najlepiej w rozdzielczości 300dpi.
Awatar użytkownika

Michał Michańczyk

Moderator

Moderator

Post6 mar 2010, o 13:02

Z tą rozdzielczością 300dpi można polemizować. Dlaczego? A no właśnie, zmniejsz ją do 260 i daj wydruk. Zobaczysz, że jakość wydruku nie różni się niczym. A przy rozdziałce 300dpi waga pliku jest większa. Oczywiście, z reguły stosuje się 300dpi, gdyż jest to najbezpieczniejsze i sprawdzone. Polecam poeksperymentować w domowym zaciszu. Gdzieś na stronie jakiejś drukarni przeczytałem, że rozdziałka ma być 150dpi :) Z tym bywa różnie tak samo jak z formatem. Jedna drukarnia chce .cdr drugiej wystarczy jpg, png.

Kiedyś poszedłem do drukarni i pytam Panią za biurkiem: "Jaki format pliku nadruku na koszulkę potrzebują?", na co ona "To musi być w Corelu". A dwie ulice dalej powiedzieli mi, że może być png, tiff, pdf, eps, cdr, psd. I weź tu podążaj za standardami :)
Obrazek

xaeros

Post6 mar 2010, o 14:27

jezeli chodzi o rozdzielczosc to 300dpi to w zupelnosci wystarcza do formatu a4 (21x29,7cm) potem mozna zmniejszac i tak do formatu 1m x 1m maksymalnie 150dpi aczkolwiek to co pisze Pan Mchnk to w zupelnosci racja, ze wystarczy lekko zmniejszyc i roznicy nie bedzie, jednak wg standardow przyjelo sie te 300dpi w malych formatach, a my mozemy byc pewni, ze z naszej strony napewno jest do dobrze przygotowane. Co do samego rozszerzenia pliku to wszystko zalezy od nas.. faktycznie drukarnia jest w stanie wydrukowac z kazdego pliku graficznego, ale sa pewne zasady, ze jezeli chcemy by nasz wydruk mial ostre krawedzie, a my dysponujemy grafiką wektorową to wtedy najlepiej w takiej postci ten plik dostarczyc (cdr, ai, eps, pdf) natomiast jezeli drukujemy zdjecie, baner, czy jakakolwiek zrastrowana grafike to mozna dac ją w pliku tif, jpg.
W przypadku gdybysmy chcieli cos wyciąc na ploterze (np literki na samochod, czy jakies logo) to raczej trzeba to przygotowac w corelu, bo taki format jest widoczny przez plotery, a jezeli nim nie dysponujemy to musi to byc grafika wektorowa, tak by operator DTP w drukarni mogl sobie ją wyeksportowac do corela. Mozna oczywiscie przygotowac zwykla grafike rastrowa do druku, a potem ją wyciąć, ale trzeba osobno przygotowac wykrojnik, czyli plik, w ktorym sa wektorowe linie cięcia.
Jeszcze jedna sprawa, o ktorej wspomnieliscie na poczatku.. kolor czarny powinien byc podbity tzn składowa powinna mieć następujące wartości: 30-20-20-100, lub dla druku wielkoformatowego nawet 60-50-50-100. Mozna operowac swoją wyprobowaną wartością, ale zawsze Cyanu powinno byc więcej, by czern byla naprawde czarna. Czesto klienci zadają tylko 100% black, ale w drukarniach i tak ta wartość jest "podbijana" przez podane przeze mnie wartosci. Ta druga wartosc to raczej juz taka maksymalna jest, bo co do zasady wartości koloru to nasycenie w danym miejscu nie powinno byc wieksze niz 260% wszystkich skladowych po zsumowaniu. Potem poprostu glowice maszyny moga nasza prace zalewac.
Awatar użytkownika

krzysiekborowy

Post6 mar 2010, o 16:44

ja dodam od siebie że tworząc np projekt wizytówki,plagatu,baneru bądz gazety "musimy" ustawić dokumentowi rozdzielczość 300dpi natomiast wszystkie zewnetrzne pliki typu zdjęcia, logotypu, jakieś ikonki itp nie muszą spełniać tego wymagania natomiast ich rozdzielczość powinna sięgać od 150-240dpi... i troche nie zgodzę się z wypowiedzią xaeros, drukuje na maszynie offsetowej w formacie B2 i czasami przyuważe jak na jakimś arkuszu widać pixele
www.krzysiekborowy.com - Fotografia, projektowanie, strony www, grafika, DtP, druk, fotomontaże, retusz, itp

Jacek

Moderator

Moderator

Post6 mar 2010, o 19:09

Jeżeli chodzi o 300 DPI to powiem tak. Maksymalnie do A4, potem to nie ma sensu bo nikt nie ogląda billboardu na ulicy z odległości 0.5m tylko z dużo większej i nie widać tej pixelozy a nie wiem jest ona duża, ale przy tego typu projektach to nie ma znaczenia.

Jeżeli chodzi o spady, z doświadczenia wiem, że najczęściej jest to 3mm, ale często też spotykam się z 5mm (np:. jak projektuje się reklamę do gazety), ale to też zależy od drukarni należy przedzwonić.

Bezpieczna wartość dla czerni to C: 30% / M: 30% / Y: 30% / K: 100% - chodź można się spierać o to, ale powiem, że z mojego doświadczenia ta wartość jest bardzo dobra.

Jeżeli chodzi o rozmiary to możesz skorzystać z gotowych szablonów jeśli używasz Adobe Illustrator CS4 a jeśli innego to posłuż się Wikipedią.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wizyt%C3%B3wka

Pod linkiem znajdziesz tabelkę rozmiarów standardowych wizytówek.
Awatar użytkownika

lukasz

Moderator

Moderator

Post6 mar 2010, o 20:11

Czyli ogólnie rzecz ujmując, dobrze jest przed wykonaniem projektu poznać wymagania drukarni, bo mogą być różne. Przykładem może być właśnie ustawienie koloru czarnego.

matys

Post6 mar 2010, o 22:31

Najlepiej zadzwonić do drukarni i zapytać o wytyczne dla plików do druku. W praktyce to dobrze jak projekt jest w krzywych wektorowych wtedy format wydruku nie ma znaczenia. Każda drukarnia przyjmie plik w formacie PDF.

Czego nie należy robić: ustawiać kolorów na podstawie procentowej przestrzeni barw CMYK patrząc w ekran monitora gdyż na wydruku kolor może odbiegać od oczekiwanego :o .
Następna

Wróć do DTP i Projekty do druku