Z uwagi na dużą liczbę wpisów stworzonych bez wątpienia wyłącznie w celu pozycjonowania stron na określone frazy, dodaliśmy do wszystkich linków (w postach i podpisach) atrybut rel="nofollow". Z tego względu wszystkie dodane linki straciły swoją moc pozycjonerską. Forum jest dla Was, dlatego prosimy o zamieszczanie wyłącznie "prawdziwych" tematów i odpowiedzi.

Studia zaoczne czy Szkolenia i Certyfikaty?

Dowolne, luźne tematy

ernest

Studia zaoczne czy Szkolenia i Certyfikaty?

Post12 paź 2015, o 10:46

Witam,

Ostatnio rozpocząłem studia informatyczne w trybie zaocznym. Co prawda to dopiero początek, ale już na ostatnich zajęciach zaczęło mnie zastanawiać czy to jest to. Jestem po Technikum Informatycznym i odczuwam, że na tych studiach, patrząc przynajmniej na najbliższy rok niczego nowego się nie nauczę. Stąd dylemat czy warto poświęcać praktycznie wszystkie weekendy na uczenie się czegoś co już potrafię lub czegoś czego prawdopodobnie nie wykorzystam? Czy lepiej ten czas i pieniądze zainwestować w szkolenia/kursy/certyfikaty, które konkretnie dotyczą zagadnień, które mnie interesują i w którym kierunku chcę się rozwijać? Czy tyle czasu i pieniędzy jest warte tego papierka?

Chciałbym usłyszeć wasze zdanie na ten temat, co o tym myślicie?

Serdecznie Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Piotr Palarz

Ekspert

Ekspert

Re: Studia zaoczne czy Szkolenia i Certyfikaty?

Post12 paź 2015, o 12:01

Według mnie warto. Ale trzeba zmienić myślenie. Zawód zdobywa się w szkole zawodowej lub technikum. Studia są dla Ciebie. Mają pomóc Ci się rozwinąć. Oczywiście też nauczyć czegoś nowego. Ja ze swojej perspektywy powiem tak: 80% czasu to będzie czas stracony, ale warto się poświęcić dla 20%. Mówię o podobnym przypadku jak Twój.

Na rynku pracy ten papierek ma znaczenie, ale coraz mniejsze. Wg mnie ważniejsze są szkolenia i certyfikaty.

Podsumowując, jeśli jesteś w stanie finansowo i czasowo ogarnąć studia, to je dokończ. Ale w międzyczasie ucz się sam jak najwięcej i jeśli możesz, zdobywaj certyfikaty. Żadna szkoła Cię nie nauczy, jeśli sam nie przysiądziesz i nie będziesz ciekaw i głodny wiedzy.
Obrazek

ernest

Post12 paź 2015, o 14:34

Ogólnie jest taka sytuacja, że studiuje zaocznie i w innym mieście niż mieszkam. Więc na studia, dojazdy i noclegi wydaję większość swoich pieniędzy. Stąd też właśnie ten dylemat, bo te pieniądze mógłbym zainwestować w różnego rodzaju szkolenia i certyfikaty, na których myślę, że nauczę się dużo szybciej i czegoś co praktycznie od razu mógłbym wykorzystywać. Prawdopodobnie wkrótce zacznę pracę w agencji interaktywnej. Właśnie w tym rzecz, że jestem głodny wiedzy i to na tyle, że zamiast siedzieć na wykładach wolałbym uczyć się w tym czasie czegoś konkretnego.

Zastanawiam się też, czy może nie przenieść się na jakiś tańszy kierunek w mieście, w którym mieszkam. Chociażby coś z zarządzaniem projektami. A może lepiej by całkowicie skupić się tylko na szybszym rozwoju - szkolenia i certyfikaty. Myślę także, aby przeprowadzić w przeciągu najbliższych lat do większego miasta lub za granicę. I może do tego czasu właśnie lepiej by było się skupić na samokształceniu, a po przeprowadzce pomyśleć o studiach?
Awatar użytkownika

Piotr Palarz

Ekspert

Ekspert

Post12 paź 2015, o 21:12

Generalnie jest mnóstwo specjalistów w branży, którzy świetnie zarabiają i nie ukończyli studiów. Ja jednak jestem zdania, że jeśli tylko ma się taką możliwość, to jednak warto. Mi studia informatyczne na pewno otworzyły oczy na wiele tematów, po które bym inaczej nie sięgnął. Teraz przynajmniej wiem, jak mało wiem ;)
Obrazek

dch91

Post16 paź 2015, o 16:17

Zdecydowanie studia zaoczne. Warto studiować, ponieważ łatwiej o pracę i wyższe zarobki choć wiadomo, że mgr. nie otwiera wszystkich drzwi i nie gwaran tuje super zarobków ale dla samego siebie warto przez to przejść.

thomas1969

Post6 lis 2015, o 15:51

Certyfikaty i szkolenia, jeśli tylko tyle, to zdecydowanie za mało w dzisiejszym świecie. Studia to studia co za tym idzie lepsze, wyższe wykształcenie. Same kursy, szkolenia to mało, za mało. Idź na studia jakie by nie były. Kierunek wybierz starannie.
Awatar użytkownika

Coolle4

Post12 lis 2015, o 19:38

Zależy jakie studia. Zależy jakie certyfikaty i szkolenia.

jermaczek88

Post20 lis 2015, o 13:33

Wolała bym studia a później doktorat. Certyfikaty jakoś nie przemawiają do mnie.
Awatar użytkownika

SymonDuda

Post6 sty 2016, o 13:51

Najlepiej połączyć to i to. Ja tak robię i polecam.

roomack

Post20 sty 2016, o 22:41

Zależy, jakie są Twoje plany zawodowe. Jeśli chcesz zostać freelancerem i chcesz na tym polegać przez resztę życia, to faktycznie olej studia i zajmij się czymś, co w krótkim czasie da Ci wiedzę i doświadczenie pozwalające konkurować know-how'em na rynku zleceń. Efektywniej wówczas wykorzystasz ten czas budując doświadczenie i portfolio.
Jeśli jednak celujesz w znaczące firmy branży IT, to podejrzewam że bez kierunkowych studiów wiele drzwi pozostanie przed Tobą zamkniętych.
Następna

Wróć do Hydepark