[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4770: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3884)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4772: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3884)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4773: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3884)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4774: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3884)
 Forum eduweb.pl • Wyświetl temat - System Operacyjny
Z uwagi na dużą liczbę wpisów stworzonych bez wątpienia wyłącznie w celu pozycjonowania stron na określone frazy, dodaliśmy do wszystkich linków (w postach i podpisach) atrybut rel="nofollow". Z tego względu wszystkie dodane linki straciły swoją moc pozycjonerską. Forum jest dla Was, dlatego prosimy o zamieszczanie wyłącznie "prawdziwych" tematów i odpowiedzi.

System Operacyjny

Oprogramowanie i ciekawe narzędzia, pluginy, add-ony

Theon

System Operacyjny

Post26 wrz 2010, o 09:18

Witam,
krótko i na temat - Windows czy Mac ?
Z jakiego systemu wy korzystacie ?

Ja puki co mam Windowsa 7 i jestem zadowolony ale zastanawiam się w przyszłości czy nie przejść na Maca. Nigdy jeszcze z niego nie korzystałem a słyszałem dobre opinie.
Awatar użytkownika

darex

Moderator

Moderator

Re: System Operacyjny

Post26 wrz 2010, o 10:59

Jak do MACa to musisz mieć specjalny pakiet Adobe na niego .. no i ten lapek ... w osobnym temacie ...

Theon

Post26 wrz 2010, o 11:04

to wiem, ale zastanawiam się czy do właśnie pracy, tworzenia stron, obróbki video itp. jest lepszy Windows czy Mac
Awatar użytkownika

darex

Moderator

Moderator

Post26 wrz 2010, o 11:26

System - który chcesz. Oby dwa będą dobre - oczywiście x64 ;)

bulimaster

Post26 wrz 2010, o 12:59

Ja obstawiał bym Win7 x64 - Mac dobry lecz chyba trochę przesadzony. Moim zdaniem nie będzie znaczącej różnicy dla Ciebie a po co brać coś co w naszym kraju niedaleko odbiega popularnością od Linuksa.

imielski

Post29 wrz 2010, o 13:32

mac osx nie ma podziału na wersje 32/64bit masz dwie na raz podczas startu systemu decydujesz.
Wersje jezykowa wybierasz w opcjach systemu - potem musisz sie przelogować.
System duuzo stabilniejszy wrecz stworzony do obrobki multimediow. Dopasowany i zoptymalizowany do sprzętu

zachęcam do obejrzenia setek instruktaży

System ma duzo mniesze wymagania. Nie jak w windows - co wersja systemu co dwa lata to musisz leciec po nowy komputer. Zapewniam Cie, że za 5-10-15 lat nowa wersja systemu MAC OSX uruchomi Ci sie na Twoim MACu,

A windows ???? Lepiej nie mówic !
Co dwa lata bedziesz latał i wymieniał procesor, pamiec bo nowy windows nie działa :-(
A potem nie działa instalacja nie ma driverów

Windows to masochizm - mówie to z perspektywy dwóch lat pracy na MACu - i po 15 latach w windows.
Jaki byłem głupi, że nie przesiadłem sie wczesniej. Wcześniej przed przesiadka nie zdawałem sobie z tego sprawy.
Trochę jak homo sovieticus, któremu wmówiono, że życie w komuniźmie jest najlepsze na świecie.
Dopiero jak człowiek wyjechał za żelazna kurtynę, to przekonał się, że jest inny świat, niż WINDOWS - chciałem powiedziec PRL :-)

:)

(Microsoft niedudolnie od 15 lat zżyna z MACa pomysły tyle, ze nie za bardzo im wychodzi. Miał wdrożyc pulpity, gesty wirtualne katalogi juz dzisięć lat temu i co ? Słynne Aero było na macu 5 lat wczesniej bez wielkiego halo.
Najbardziej smieszy mnie komunikat w win
NIE MOGĘ SKASOWAĆ PLIKÓW ZA MAŁO MIEJSCA NA DYSKU
i wiele podobnych bzdur.
Podcza dwóch lat pracy na MACu zero przygód, problemów, podobnych komunikatów - Nareszcie mogę zająć sie pracą, a nie szukaniem informacji na forach co zrobić, żeby windows znów działał.
Zero spowolnienia, zamulania, wirusów szukaniem driverów, ściąganiem wspomagającego oprogramowania a to do geotaggingu, a to do przekodowywania, a to do obróbki RAW, a to do edycji dźwieku, filmów, pdf-ów, plików doc, docx ...
Wszystko jest po wyjęciu z pudełka.
Podczas pierwszego uruchamiania nie trzeba nawet podawać strefy czasowej, bo Twoja lokalizacja jest wykrywana !

Nareszcie po przejściu na MAC OSX skupiam sie na pracy, a nie jak w winndows na rozwiazywaniu wiecznych problemów.
W badaniach udowodniono, że praca na MAC jest bardziej efektywna, a ludzie mający maki zarabiają wiecej szmalu - a jest to sprawa wymierna i istotna. Studia filmowe, BBC, Hollwood, TVN, TVP to 75% MAC OSX
Wyobrażacie sobie obróbke filmu długometrażowego w Windowsach Vista pretendującego do Oscara i codzienne zawieszanie sie systemu i jego powalająca szybkość ?

Zero zamulania nawet po dwóch latach, nie ma rejestrów - cos takiego jak instalcja programu nie istnieje.

Po prostu kopiujesz soft tam gdzie chcesz i już
(czesto jest to tak zwany kontener - coś na kształt katalogu - dzieki czemu przekopiowanie programu, nie jest kopiowanieem tysiecy drobnych plików i podkatalogów, lecz jednego piku ! - jaka ulga przy backupach),

Deinstalacja ? wyrzucasz do kosza - ZERO rejestrów

Własnie Backup - wbudowany wspaniały backup - równiez bezprzewowy - Time machine + time capsule - wspaniała sprawa - obsługuje do 50 stacji roboczych
oraz

Time machine to narzędzie będące częścia systemu MAC OS X, a Time Capsule (może to byc również dowolny dysk zewnetrzny) - urzadzenie pełniące role dysku, firewalla, routera, bramki z mozliwościa dołączenia drukarki, dodatkowego dysku - mozna wspołdzielic pliki rowniez ze stacjami windows.Urządzenie pracuje zarówno poprzez TCP/IP jak i 802.11/n
DWU ZAKRESOWO ze wzgledów bezpieczeństaw system komunikuje sie na innym zakresie niz użytkownicy podłączeni bezprzewodowo. Istnieje mozliwość wspódzielenia plików przez internet

MAC to UNIX ze wszystkim zaletami. Pracowałem w windowsach 15 lat. ok dwa lata temu
odwazyłem sie przejsc na MaC osx leopard - od tej pory ZERO problemów.

MAC OSX jest duuzo lepszym systemem
moge cos o tym powiedziec, bo bądź co bądź jak napisałem pracowałem w DOS i windows 15 lat
W dodatku to system dostosowany do sprzetu.
Nie obchodzi mnie wiekszy wybór harware dla PC -Mnie interesuje MOJA stacja i do niej dostosowany system MAC OSX
Windows nigdy nie będzie tak sprawnie zintergowany ze sprzetem, własnie z powdu miliarda opcji hardwareowych
(kompatybilnych ze soba, ale tylko w teorii) Windows nie jest zoptymalizowany pod żaden sprzet PC - i tu uwidacnia sie kolejna zaleta dedykowanych rozwiazan Apple. Jesli do tego dołożysz mniejsze wymagania MAC OSX i dostosowanie systemu do sprzetu to masz sytuacje wręcz idealną.
Gdzie tu windows z jego problemami podczas instalacji, driverami, niedopasowanym sprzętem....
Po co mi komputer z niedosotosowanym systemem operacyjnym ?

Zero walki z g...nymi drivermi, virusami, updatami do udateów do updateów, duużo faajnych małych aplikacji multimedialnych oczywiście to tylko część - nie jest pawda, że nie ma softu.
Soft jest i to lepszej jakości (wysoko ustawiona poprzeczka Apple oficjalnego dopuszczenia do sprzedaży i spełniania norm)
na dzień dobry dostajesz pakiet iLife = iWeb, iMovi, iDVD, iPhoto, garadgeBand
iWeb tworzenie stron www (blogów, wstawianie widgetów, tworzeie albumów, podkastów...)
iMovie - edycja filmow+ YouTube równiez HD
iDVD - autoring DVD
iPhoto prosta obróbka zdjęć + geotagging ( co do zdjęć na poziomie systemu masz podgląd RAW)
GaradgeBaand - tworzenie muzyki (ponad 1,5 GB instrumentów, sampli !)

Wszystkie aplikacje multimedialne ( i nie tylko) współdziałają ze sobą na poziomie systemu operaacyjnego - nawet firm trzecich, a to dlatego, że system MAC OS X ma strukture modułową - czego nie ma windows - to duża zaleta MAC OS X

System operacyjny wspiera OpenCL i NVIDIA CUDA - wparcie na ppoziomie systemu !
Czyli wykorzystywanie przez system procesora graficznego do obliczeń !
Kilkadziesiąt rdzeni procesora wykorzystywane przez system operacyjny MAc OSX !
A windows ? tylko tradycyjnie rdzenie głównych procesorów: 2, 4 może 8

Mac Booki pro maja dwie katy graficzne - nvidia
Jedna zintegrowana druga stadalone

Sterowanie komputrem przez podczerwień, rozpoznawanie gestów ....

miliony pulpitów (spaces)
Nagrywanie screenu (quickTime na MAC ma taka funkcje)
Więcej

Bardzo silne narzędzie (a'la makra) AppleScript

Upgrade systemu MAC OSX to koszt 130 zł !! (Pełna wersja nie jakis tam OEM jak w win pozwalający na 2 reinstalacje, a potem wydzwanianie do Microsofta- wersja 32/64bit wszystkie wersje językowe - wybierasz przed logowaniem - nie wymaga reinstalacji)
a windows ????
Chcesz zmienic wersję jezyowa - reinstaluj system
Chcesz zmienic werssje na 64bity - reinstaluj system

W MAC OSX każdy progrm mona uruchoic w werssji 32 lub 64 bity - ustaia sie to we własnosciach danej aplikacji

Iośc oprogramowania i mozliwości systemu po wyjęciu z pudełka są dużo wieksze niz odpowiednik windows,
(Dodatkowy koszt, który musiałbys ponieść w przypadku winows to kilka tysiecy złotych)
I dodatkowo różne utility:

Jesli dodatkowo ktos zna UNIXA (linuxa) ma dostep poprze terminal i konsole do wszystkich polecen tych systemów

Wbudowany system wideo-konferencyjny,
obróbka filmów video (full-hd), zamiana kodowania (łącznie z H.264)
obróbka PDF na poziomie systemu, kompatybilność z pakietem Microsoft Office
Diabeł tkwi w szczegółach jak zwykle - to czego w windowsach nie ma lub działa dziwnie albo nie działa, na macu nie ma problemu - wiele "ukrytych mozliwości" systemu o których teraz trudno nawet pisać.

Generalnie duuzo bardziej efektywniejsza praca i lepsze oprogramowanie multimedialne i do obróbki filmów łącznie z rozproszonym renderingiem video (Final Cut Studio + Fnal Cut Server)

Kopatybilnośc z windows ? Zero problemów - mozna to zrobic na kilka sposobów:
1. narzedziem, bootCamp zainstalować po prostu windows (bootcamp wchodzi w skład systemu)
2. Maszyna wirtualna - Paralel Desktop lub VMWare ...
3. czyli CrossOver - uruchamianie programów pod win bez windowsów !!!

Na MAC OS działaja programy na procesory MOTOROLA ( stare MACi) na windows
i linux (bez żadnych VM i emulatorów !)

A na windows co uruchomisz bez maszyny wirtalnej ?

chyba ,ze kupisz wersje Windows premium
wtedy masz szansę, że prawie kazdy program pod windows uruchomi sie pod windows !!!! :D

Nie zastanawiaj się - jest drożej, ale wiadomo, ze

- ja też miałem obawy,
ale dzis z perspektywy dwóch lat nie żałuję - nie przesiąde sie na windows - i wcale mi ich nie brakuje !!! :-)
Można by długo

Pozdrawiam

Aha, jesli masz soft zakupiony legnie, nie powinno byc problemów z uzyskaniem wersji na MAc.
99% sposobów licencjonowania zezwala na uzywanie wersji win/mac w cenie jednej licencji.
Ja uzywałem Photomatixa, PTGui, Photoshopa, Autopano, Stitcher Unlimited, DxO, Painter X - pod win z chwila przejścia na MAc mam te programy legalnie na MAC os x za darmo

Theon

Post29 wrz 2010, o 16:51

Dzięki za tak obszerną odpowiedź, na pewno się przydała :)
A jak można spytać jaki masz komputer/laptop ?

imielski

Post29 wrz 2010, o 17:38

Ja mojego maca kupowałem w Anglii, było taniej niż w Polsce, teraz ceny ssą takie same
Zmieniałem na zyczenie konfigurację: matowy ekran, dysk o wiekszych obrotach 7200 obr/sek
Kupilem macbooka pro 17" 1920x1200, 2,93 GHz HD 320 GB, 4 GB RAM DDR3 z mozliwościa rozbudowy do 8 GB i szybszy procesor
Czas pracy na bateriach 7 godzin
dodatkowo kupiłem oprogramowanie - od razu ze sprzetem ( w anglii taniej - zniżka)
Time Capsule 1GB myszkę bezprzewodową rozpoznająca gesty ( juz w Polsce) i klawiature bezprzewodową - polecam - bardzo wygodnie sie pisze - zero zmeczenia rąk, baterie applowskie starczyły mi na 6 miesiecy - polskie na 3-4 miesiące :-(

Jesli jesteś uczniem, studentem, nauczycielem w Polsce przysluguje Ci znizka 10 %

Gdybys chciał kupowac w Polsce polecam Ci firmę , co do iSpot mozna zajrzec, ale sa to mierni fachowcy i tyko co niektórzy wiedza o czym mówią ( w cortlandzie ludzie mają autoryzacje apple)
Z Cortlandem (oddziały w kilku miastach) możesz umówic sie na indywidualna demonstracje ispecjalnie dla Ciebie zrobia pokaz - mają podejście
bardzo profesjonalne - polecam. Prowadzą też bezpłatne szkolenia i pokazy z systemu operacyjnego i oprogramowania
Można u nich zdać egzamin na certyfikowanego specjaliste Apple (egzamin po angielsku uznawany i organizowany przez APPLE USA)

Dziś oczywiście możesz wybrać procesor i7 dla iMaca. generalnie polecam Ci MacBooka Pro lub jeden z iMaców
Zwłaszcza, gdy zalezy Ci na obróbce filmów, grafiki

dobrze jest żebys zobaczył przed podjęciem decyzji konfiguracji (kupnie konkretnego modelu)
mozliwości zmiany konfiguracji sprzętu na życzenie.
Zrobisz to na przykład na stronie angielskiej:

Oczywiście możesz wybrac nie MacBooka Pro tylko iMaca lub macbooka wtedy adres strny ulegnie zmianie
generalnie wejdz na
Po wyborze konkretnego modelu zobaczysz co w danej sytuacji możesz zmienić w zamówienu ( nie musisz oczywiście kupować !)

Nie wiem jak ze zmiana konfiguracji zamowienia w Polsce, myslę, że sie da tyle, że z utrudnieniami czasowymi

W konfiguracji jaka mam Half-life 2 for mac, czy Team Fortress 2 smigają mi aż miło popatrzeć z opcjami na maxa
a z poważniejszych rzeczy Final Cut Express, Aperture, Photoshop - PS jest zoptymalizowany własnie na MAC pod nvidia
Wszystko śmiga w wersji 64 ( FCE jest tylko w wersji 32 bit jesli sie nie mylę)
Czas uruchomienia systemu poniżej 30 sek. zcas zamkniecia - niezauważalny ( ćwierc sekundy ?) niezmienne parametry od prawie dwóch lat

To o czym nie napisałem w poprzednim poście to zarzadzanie kolorem - ogólnie przyjetyy standard - windos i zarządzanie kolorem to nieporozumienie - własne standardy przez nikogo nie uzywane, wprowadzające zamet inaczej grafika wyglada w systemie inaczej w PS inaczzej na wydruku - nawet po wykalibrowaniu. Na MAcu nie tylko, ze masz systemowe narzdzi od samego zarania MACa, ale wszystkie kolory sa takie same nawet po podlaczeniu zewnetrznych urzadzeń tkich jak np. TV Sony bravia - mac wykrywa tego typu sprzet znajduje odpowiedni profil klorów - kolorki masz identyczne na mac i tv

Konkrety mojej konfiguracji

Model Name: MacBook Pro
Model Identifier: MacBookPro5,2
Processor Name: Intel Core 2 Duo
Processor Speed: 2.93 GHz
Number Of Processors: 1
Total Number Of Cores: 2
L2 Cache: 6 MB
Memory: 4 GB
Bus Speed: 1.07 GHz

Monitor 17" z matowym ekranem, dysk 320 GB, 7200 rps
dwie karty graficzne geforce 9400M i 9600M GT
rozdzielczość natywna 1920x1200
złącza 4 USB fireware 400/800 PCIE card, ethernet 1Gb, WiFi 802.11 a/b/.../n :-), Bluetooth, HDMI
wbudwana kamerka, głosniki, mikrofon, czujnik swiatla, port podczerwieni, aluminiowa lita obudowa

Chipset Model: NVIDIA GeForce 9600M GT
Type: GPU
Bus: PCIe
PCIe Lane Width: x16
VRAM (Total): 512 MB
Vendor: NVIDIA (0x10de)
Device ID: 0x0647
Revision ID: 0x00a1
ROM Revision: 3436
gMux Version: 1.7.10
Displays:
Color LCD:
Resolution: 1920 x 1200
Pixel Depth: 32-Bit Color (ARGB8888)
Main Display: Yes
Mirror: Off
Online: Yes
Built-In: Yes
Display Connector:

Pozdrawim, LI
Jesli masz jakies pytania moge pomóc

Theon

Post30 wrz 2010, o 18:57

A do czego konkretnie używasz tego mac booka ?
Bo ja ja głównie pracuję na Flash Professional CS5 (na razie się uczę ;)), Photoshop, After Effect (w niedalekiej przyszłości) itp. Ogólnie programy Adobe, na Windowsie przy większych projektach w Flashu wywala mi czasami błędy, albo czasem jak przy zapisywaniu Windows się zatnie to czasami Flash się wyłącza i przy otwieraniu pliku piszę "Plik uszkodzony".. :(
Zastanawiam się też jak duży jest 17"

bulimaster

Post30 wrz 2010, o 20:53

Następna

Wróć do Software i narzędzia